W Krakowie pojawiły się banery nawołujące prezydenta do podjęcia działań w sprawie klimatu

Fot. Extinction Rebellion Kraków

„Andrzej, rzuć węgiel!”, „Klimat to polska sprawa”, „Andrzej, pamiętaj o klimacie” – transparenty z takimi hasłami zawisły dzisiaj, 16 lipca, we wczesnych godzinach porannych, w kilkunastu miejscach w centrum Krakowa.

Banery nawołujące prezydenta Andrzeja Dudę do podjęcia działań w sprawie klimatu to akcja ekologicznego ruchu Extinction Rebellion. Aktywiści i aktywistki domagają się, by rozpoczynający niedługo drugą kadencję prezydent podjął adekwatne działania w obliczu katastrofy klimatycznej.

„Andrzej Duda złożył w kampanii wiele obietnic związanych z ochroną środowiska, zapewniając m.in., że po 2035 roku co najmniej połowa energii elektrycznej ma pochodzić ze źródeł odnawialnych” – przypominają aktywiści. Przedstawiona już po pierwszej turze wyborów „Eko-Karta” zapowiadała zdecydowane wsparcie dla:
• inicjatyw na rzecz czystego powietrza,
• rozwoju energii ze źródeł odnawialnych,
• efektywnego wykorzystywania zasobów wody,
• ochrony przyrody i bioróżnorodności,
• zwiększenia nakładów na edukację ekologiczną.

– Zwracamy się do pana prezydenta już chwilę po wyborach, bo katastrofa klimatyczna nie czeka i działania niezbędne są natychmiast. Andrzej Duda promował się hasłem „Prezydent polskich spraw”, liczymy więc na to, że nie zabraknie mu odwagi do zajęcia się niezwykle istotną, choć trudną polską sprawą – sprawiedliwą transformacją energetyczną Polski. To ogromne wyzwanie, a 2035 rok jako termin dopiero częściowej rezygnacji z paliw kopalnych jest zdecydowanie zbyt odległy – mówi jedna z aktywistek krakowskiego Extinction Rebellion.

Banery wzywające prezydenta Dudę do działań na rzecz klimatu

Banery wzywające prezydenta Dudę do działań na rzecz klimatu
Banery z hasłami wzywającymi prezydenta do ekodziałań rozwieszono m.in. u stóp Smoka Wawelskiego, przy Błoniach i na Kładce Bernatka nad Wisłą. Banery pochodzą z recyklingu – jeszcze parę dni temu służyły bowiem do promowania kandydatury samego Andrzeja Dudy na urząd głowy państwa. Podobnie odświeżone transparenty pojawiły się także w innych miastach, m.in. w Warszawie, Wrocławiu czy Toruniu.

(red)

Zobacz także