W Krakowie pokażą czerwoną kartkę Putinowi! „Jest gotów iść do końca i złożyć siebie w ofierze”

1 czerwca w Krakowie odbędzie się akcja wsparcia dla więźnia, znanego reżysera filmowego z Krymu Olega Sentsova, który 14 maja tego roku ogłosił bezterminowy strajk głodowy, domagając się uwolnienia wszystkich ukraińskich więźniów politycznych.

Akcja jest zorganizowana przez pierwszy portal dla Ukraińców w Krakowie UAinKrakow.pl  oraz ukraińską młodzież.

– Chcemy, żeby nasz portal nie tylko spełniał funkcję informującą, ale też łączył czytelników wokół wspólnych wartości. Dlatego dołączamy się do wszystkich nieobojętnych, którzy na całym świecie wspierają Olega Sentsova, biorąc udział w globalnej akcji #SaveOlegSentsov – mówi redaktorka naczelna UAinKrakow.pl Olha Menko.

Oleg Sentsov został zatrzymany przez rosyjskie służby specjalne w 2014 roku, tuż po aneksji Krymu i na podstawie sfabrykowanych dowodów i fałszywych zeznań oskarżony o zorganizowanie akcji terrorystycznych.

14 maja 2018 roku ogłosił bezterminowy strajk głodowy, domagając się uwolnienia wszystkich ukraińskich więźniów politycznych Kremla. Teraz to co najmniej 70 osób, wśród nich artyści, dziennikarze, prawnicy, studenci.

– Oleg jest gotów iść do końca i złożyć siebie w ofierze, bo już od kilku lat wraz z licznymi innymi ludźmi jest utrzymywany w rosyjskim więzieniu. Oni się odważyli wyrazić swoje zdanie, które różni się od tej nadawanej przez Rosję. W międzyczasie Rosja się przygotowuje do mistrzostw świata w piłce nożnej. W najbliższe dni cały świat pokaże kartkę czerwoną Putinowi. My też – mówią organizatorzy.

– Do udziały w akcji zaproszeni są wszyscy, dla kogo są ważne wartości demokratyczne, o których w Rosji niestety zapomniano – dodają

Więcej informacji na stronie wydarzenia – tutaj.

(ua)

fot. wikimedia / kremlin.ru

Najnowsze

Co w Krakowie