W Krakowie powstanie Jurajskie Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska

Musisz przeczytać

Przy ulicy Modrzewiowej w Krakowie powstanie Jurajskie Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska. Obiekt będzie także siedzibą krakowskiego oddziału Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Właśnie został ogłoszony konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną centrum.

W ramach nowej inwestycji powstanie budynek lub zespół budynków i obiektów o funkcjach: wystawienniczej, edukacyjno-warsztatowej, konferencyjnej, biurowo-administracyjnej oraz magazynowej i technicznej związanej z obsługą ośrodka. Przewidziano także nowe zagospodarowanie parku służącego funkcji edukacyjnej, reprezentacyjnej, wystawienniczej, rekreacyjnej. W budynku musi się znaleźć m.in. sala konferencyjna (150 m kw.), sale warsztatowe i miejsce na stałą wystawę interaktywną (200 m kw.). Znaczną część zajmą biura dla pracowników. Na dachu powinien powstać zielony taras.

Jurajskie Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska powstanie na terenie zabytkowego zespołu koszar austriackich, który 30 lat temu został zaadaptowany na Krakowskie Centrum Rehabilitacji
i Ortopedii (obecnie to Małopolski Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny im. prof. Bogusława Frańczuka). Lokalizacja nowego budynku została zaakceptowana przez miejskiego konserwatora zabytków, ale zakres inwestycji trzeba będzie jeszcze z nim uzgodnić.

„Celem konkursu jest wybór najlepszego rozwiązania urbanistycznego, architektonicznego, funkcjonalnego dla Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska i siedziby Oddziału ZPKWM w Krakowie przy ul. Modrzewiowej 22 oraz udzielenie Zwycięzcy zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji technicznej, na podstawie wybranej pracy konkursowej. Priorytetem Organizatora jest stworzenie obiektu, który będzie dobrym przykładem realizacji nowoczesnego obiektu w obrębie zabytku, z uwzględnieniem historycznych założeń kompozycyjnych i współczesnych uwarunkowań oraz rozwiązań architektonicznych pozwalających na uszanowanie zastanych walorów i dostosowanie się do rosnących potrzeb ochrony środowiska” – podaje Urząd Marszałkowski.

Pula nagród pieniężnych wynosi 53 000 zł. Termin złożenia prac konkursowych upływa 11.07.2022 r., nie jest wymagane wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa. Ogłoszenie o konkursie, regulamin i materiały konkursowe dostępne w są na stronie BIP.

Obecnie Zespół Parków Krajobrazowych prowadzi dwa centra edukacji:
•Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jastrzębiej na terenie Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego w gminie Ciężkowice (powiat tarnowski), w budynku wynajmowanym od Lasów Państwowych;
•Popradzkie Centrum Edukacyjne w Woli Kroguleckiej na terenie gminy Stary Sącz, w budynku wynajmowanym od gminy Stary Sącz.
Ośrodki te są nie tylko bazą do prowadzenia zajęć edukacyjnych dla uczniów lokalnych szkół, ale także punktami informacji turystycznej i miejscem promującym region.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca