W Krakowie powstanie nowe muzeum. Będzie poświęcone męczennikom z Pariacoto

Kraków wzbogaci się o jeszcze jedno muzeum. Franciszkanie zapowiedzieli, że do końca 2024 r. przy Franciszkańskiej 4 powstanie Muzeum Misyjne poświęcone pierwszym polskim błogosławionym misjonarzom-męczennikom, zamordowanym w peruwiańskim Pariacoto. 

„Będzie to Muzeum Misyjne z multimedialną wystawą poświęconą pierwszym polskim błogosławionym misjonarzom-męczennikom, zamordowanym w peruwiańskim Pariacoto. Będzie ono otwarte przy Franciszkańskiej 4, gdzie przez sześć lat bł. Zbigniew Strzałkowski i bł. Michał Tomaszek studiowali i odbywali formację zakonną i kapłańską” – poinformował franciszkanin ojciec Jan Maria Szewek.

Zwiedzający zobaczą m.in. rower i maszynę do pisania o. Michała, radio o. Zbigniewa, pośmiertne odznaczenia i inne rzeczy osobiste misjonarzy. Materiały audiowizualne przybliżą postacie męczenników. Dzięki technologii mappingu obrazy będą wyświetlane na ścianach. Latem część wystawy ma być prezentowana na dziedzińcu przed klasztorem. Ekspozycja będzie opisana w różnych językach, uzupełniona komentarzami naukowców.

Dzięki multimedialnemu charakterowi ekspozycji zaprezentowane zostaną też emisje materiałów audiowizualnych i filmów poświęconych franciszkańskim męczennikom. Wystawa będzie miała interdyscyplinarny charakter, a proces tworzenia jej narracji realizowany będzie pod merytorycznym nadzorem specjalnie powołanego zespołu ekspertów oraz przy zastosowaniu różnych dyscyplin naukowych.

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek po dwóch latach pracy duszpasterskiej w Polsce pod koniec lat 80. XX w. udali się na misje do Peru. Główną ich działalnością w Pariacoto była praca ewangelizacyjna prowadzona w ponad 70 andyjskich miejscowościach. Nie szczędzili też sił i czasu na pracę charytatywną. 9 sierpnia 1991 r. o. Zbigniew (l. 33) i o. Michał (l. 31) zostali pojmani i zastrzeleni przez terrorystów z komunistycznego ugrupowania „Sendero Luminoso” (Świetlisty Szlak). 5 grudnia 2015 r. zostali beatyfikowani w Chimbote, stolicy diecezji na terenie której żyli. W Polsce ich liturgiczne wspomnienia obchodzone jest 7 czerwca.

Patrycja Bliska 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie