W Krakowie powstanie park im. Wisławy Szymborskiej? Możesz oddać głos

Musisz przeczytać

To byłby piękny sposób na uczczenie pamięci o Wisławie Szymborskiej. W internecie pojawiła się petycja, aby park, który ma powstać przy ulicy Karmelickiej nosił imię słynnej noblistki.

Park ma powstać w przyszłym roku w miejsce parkingu. Tuż obok znajduje się biblioteka. Czy jest lepsze miejsce na park nazwany imieniem poetki?

Pod pismem podpisało się już ponad 800 osób. Petycję wsparły m.in. noblistka Olga Tokarczuk, reżyserka Agnieszka Holland czy Michał Rusinek, były sekretarz Szymborskiej.

Oto pełna treść petycji.

Szanowni Państwo,

zgodnie z wolą prawie dziewięciu tysięcy mieszkańców, którzy zagłosowali w Budżecie Obywatelskim Miasta Krakowa, już w przyszłym roku parking przy ulicy Karmelickiej ma zamienić się w park. Tuż obok znajduje się Wojewódzka Biblioteka Publiczna, która zgodnie z podpisanym porozumieniem ma zostać połączona z parkiem. Dlatego my, mieszkańcy, zwracamy się do Pana Prezydenta Jacka Majchrowskiego i Rady Miasta Krakowa z prośbą o stworzenie przy ul. Karmelickiej parku o charakterze literackim, poświęconemu Wisławie Szymborskiej. Chcemy upamiętnić naszą Noblistkę i Honorową Obywatelkę Miasta Krakowa w najpiękniejszy możliwy sposób – tworząc park jej imienia.

Wisława Szymborska całe swoje życie związała z Krakowem i wiele lat mieszkała w bliskim sąsiedztwie ul. Karmelickiej – w słynnym Domu Literatów przy ul. Krupniczej. Zwracamy też uwagę na to, że do tej pory żaden z krakowskich parków nie został poświęcony kobiecie, a już niedługo zbliża się wyjątkowa okazja ku temu, by zmienić ten stan rzeczy: 2 lipca 2023 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej. Czyż może być piękniejszy sposób na jej upamiętnienie?Niech motto tej petycji stanowi cytat z jej wiersza “Chwila”: “Jak okiem sięgnąć panuje tu chwila./ Jedna z tych ziemskich chwil/ proszonych, żeby trwały”. Chcielibyśmy, żeby mieszkańcy Krakowa i turyści odwiedzający nasze miasto właśnie takie chwile w tym parku przeżywali.

Z poważaniem,

Mieszkańcy Krakowa

Tutaj można podpisać petycję.

ml

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca