W Krakowie rusza darmowa wypożyczalnia rzeczy. Przyjmie się?

Musisz przeczytać

15 czerwca w Krakowie rusza pierwsza w Krakowie i Polsce darmowa Miejska Wypożyczalnia Rzeczy, prowadzona przez mieszkańców i dla mieszkańców.

Docelowo w wypożyczalni będzie można znaleźć wiele przedmiotów. Na razie lista jest krótka. – Zaczynamy od nowego ozonatora o wartości ponad 2000 zł i wiertarki SDS. Stopniowo chcemy poszerzać asortyment o inne rzeczy, na przykład drukarki 3D – mówi inicjator pomysłu, radny Łukasz Wantuch.

Wedle jego zamysłu, w Krakowie ma stanąć 18 takich punktów. Pierwszy pojawi się przy ulicy Fertnera 1.

Oto zasady tego przedsięwzięcia spisane przez Wantucha:

1. Każdy mieszkaniec Krakowa może wypożyczyć sprzęt pod warunkiem, że poręczy za niego Opiekun. Wypożyczenie jest darmowe z zastrzeżeniem punktu nr 9

2. Opiekun to osoba zaufania publicznego, która poręcza rzetelność i uczciwość osoby wypożyczającej sprzęt. Nie ponosi odpowiedzialności finansowej za kradzież lub uszkodzenie sprzętu, tylko moralną.

3. Tylko opiekun może dopisywać osoby do tabeli. Dane Opiekunów znajdują się w osobnej tabeli. Jeżeli chcesz wypożyczyć sprzęt, skontaktuj się z Opiekunem.

4. Przed odbiorem oraz po oddaniu sprzętu w Punkcie Wypożyczenia proszę podłączyć je do prądu- jeżeli jest to możliwe- oraz sprawdzić stan techniczny przedmiotu.

5. Przy wypożyczaniu sprzętu uśmiechaj się.

6. Sprzęt można wypożyczyć tylko na jeden dzień, z wyjątkiem weekendu (wypożyczenie w piątek, zwrot w poniedziałek) oraz świąt i „długich weekendów”

7. Zwrot sprzętu musi nastąpić do godziny 9.00 następnego dnia od wypożyczenia z zastrzeżeniem punktu 6. Zwrot może nastąpić w tym samym dniu co wypożyczenie, ale w godzinach pracy punktu wypożyczenia

8. Punkt Wypożyczenia to jakiś punkt usługowy, na przykład punkt ksero, sklep spożywczy, warzywniak itp.

9. Wypożyczający musi dokonać dowolnych zakupów w danym Punkcie Wypożyczenia za minimum 10 zł, jest to podziękowanie za fatygę. Może to być na przykład wykonanie ksero książki, zakup owoców itp. Może kupić więcej.

10. W razie uszkodzenia sprzętu wypożyczający nie ponosi odpowiedzialności, chyba że uszkodzenie było celowe lub wypożyczający używał sprzętu w sposób niewłaściwy.

11. W razie zagubienia lub kradzieży wypożyczający zwraca koszt nowego urządzenia lub dostarcza nowe urządzenie do punktu. Jest to zobowiązanie honorowe, jeżeli wypożyczający tego nie zrobi, nie będzie podawany do sądu, ponosi wyłącznie karę infami. Dodatkowo jego Opiekun zostaje dożywotnio wykluczony z programu.

12. Wypożyczając sprzęt dana osoba pokazuje dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.

13. Wypożyczający sprzęt nie musi podpisywać żadnych dokumentów. Potwierdzeniem zawarcia umowy i akceptacji zasad jest uścisk dłoni. Zakładamy, że dana osoba jest godna zaufania i odpowiedzialna.

14. Za wszystkie działania osoby wypożyczającej odpowiedzialność ponosi również opiekun. Nie jest to odpowiedzialność finansowa czy prawna, ale wyłącznie społeczna.

15. Jeżeli masz jakieś propozycje lub uwagi, pisz na adres radny@lukaszwantuch.pl. Możesz zostać Sponsorem rzeczy, wtedy na urządzeniu będzie naklejka z podziękowaniami dla Ciebie. Zaproponuj też, jakie rzeczy mogą znaleźć się się wypożyczalni.

16. Żeby pokryć koszty konserwacji i napraw, w Punkcie Wypożyczenia znajduje się mały słoiczek, do którego możesz, ale nie musisz, wrzucić kilka złotych.

Na stanie mamy na razie
1. Ozonator
2. Wiertarkę udarową
3 Drabinę 3 stopniową

ml

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca