W Krakowie stanie nowy pomnik. Tym razem chodzi o… przekupkę

Baner na Placu Szczepańskim / fot. KRKnews.pl

Muzeum Krakowa chce postawić pomnik krakowskiej przekupki – informuje Radio Kraków. Rzeźba handlarki ma stanąć u zbiegu ulic Szczepańskiej i Jagiellońskiej nad Salą Miedzianą Pałacu Krzysztofory.

– Chcemy patrzeć na historię miasta nie tylko przez pryzmat wielkich sporów czy bitew, ale również przez zwykłego człowieka. Kraków bowiem budowali także kupcy, rzemieślnicy i wreszcie przekupki. Trzeba sobie uświadomić, że przez kilkaset lat wszystko, co znajdowało się na talerzu mieszczanina krakowskiego, pochodziło z rąk owej przekupki – mówi dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski cytowany przez Radio Kraków.

Warto wyjaśnić, kim dokładnie była przekupka. Były to kobiety, które kupowały towar, głównie u ogrodników, a potem go prze-kupiwały, czyli sprzedawały za wyższą cenę. Na Rynku Głównym, Kleparzu czy Placu Szczepańskim.

Właśnie na tym ostatnim placu ma stanąć pomnik. Dziś na płycie tego rynku już się nie handluje, ale pomnik przekupki ma przypominać o dawnych czasach i zwyczajach.

Teraz Muzeum Krakowa ogłosi konkurs na projekt rzeźby przekupki. Odsłonięcie jest planowane na czerwiec 2021 roku i będzie się łączyć z zakończeniem prac remontowych w Pałacu Krzysztofory.

ml, Radio Kraków

Zobacz także