„Rada„Rada„Rada
„Rada„Rada„Rada

W Krakowie stanie pierwszy w Polsce decybelomierz uliczny

Musisz przeczytać

Rehabilitacja po Covidowa
Rehabilitacja po Covidowa

Zarząd Dróg Miasta Krakowa zamontuje pierwszy w Polsce decybelomierz uliczny. Urządzenie pojawi się na latarni w rejonie osiedla Wiśniowa. Poziom hałasu będzie można sprawdzać na specjalnej stronie internetowej.

O pilotażowym programie stałego pomiaru hałasu na ulicach Krakowa poinformował w mediach społecznościowych radny Łukasz Wantuch. Jak podaje radny, koszt programu pilotażowego to 5 tys. złotych. Urządzenie będzie zamontowane na latarni, zasilane z niej 24 godziny na dobę, zostanie też podłączone do internetu. Na miejsce montażu wybrano rejon osiedla Wiśniowa.

Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Dróg Miasta Krakowa zastrzega, że na razie ze strony ZDMK padła deklaracja o pomocy w realizacji projektu, ale teraz trzeba sprawdzić, czy wykonalne technicznie jest zamontowanie decybelomierza we wskazanym miejscu i czy takie urządzenie jest odpowiednie – Jesteśmy otwarci na ten test – zapewnia Michał Pyclik.

– Każdy będzie mógł sprawdzić przez stronę www, jaki jest hałas w danym momencie oraz statystyki z poprzedniego okresu – tłumaczy Łukasz Wantuch. Pomiary będą pokazywane co jedną sekundę.

To pierwsze urządzenie, ale w razie sukcesu programu pilotażowego może warto zamontować więcej, tym razem być może już po kilkaset złotych za sztukę, bo wielkość zamówienia redukuje cenę – twierdzi Łukasz Wantuch. – Wielu mieszkańców Krakowa skarży się na hałas dochodzący na przykład ze sklepu monopolowego czy klubu muzycznego. Takie urządzenie pozwoli pokazać czarno na białym jak wygląda sytuacja – podkreśla radny.

(GS)

Harder
Harderfit
- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca