W Krakowie wciąż można się zaszczepić na koronawirusa. Nawet w domu

Musisz przeczytać

Kraków należy do najbardziej odpornych gmin, bo w naszym mieście na koronawirusa zaszczepiło się już ponad pół miliona mieszkańców. Ale nadal każdy, kto tylko chce, może się zaszczepić na covid. Miasto ułatwia skorzystanie ze szczepień seniorom i niepełnosprawnym.

Dla tzw. pacjentów leżących szczepienia na koronawirusa możliwe są w ich miejscu zamieszkania. A osoby, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do punktu szczepień, mogą zgłosić potrzebę zaszczepienia w domu.

Po pierwsze, należy się zgłosić telefonicznie do swojej przychodni POZ (podstawowej opieki zdrowotnej). Może to zrobić opiekun pacjenta leżącego. Lekarz lub pielęgniarka z przychodni oceni, czy pacjent kwalifikuje się do szczepienia w domu. Pomocna w tym zakresie będzie dokumentacja medyczna, dlatego warto upewnić się, że lekarz pierwszego kontaktu ma aktualną informację o stanie zdrowia pacjenta. W przypadku kwalifikacji do szczepienia w domu, lekarz lub pielęgniarka POZ zawiadomi wyjazdowy punkt szczepień oraz poinformuje pacjenta lub jego opiekuna. Po otrzymaniu zgłoszenia wyjazdowy punkt szczepień skontaktuje się celem ustalenia dogodnego terminu szczepienia.

Samo szczepienie wyjazdowe jest zbliżona do szczepienia w punkcie stacjonarnym. Przed wykonaniem szczepienia lekarz ocenia możliwość szczepienia na podstawie kwestionariusza kwalifikacji. Po zabiegu ekipa wyjazdowa odczeka 15 minut na wypadek wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych w celu ewentualnego udzielenia pomocy medycznej.

Seniorzy mogą z kolei skorzystać z transportu do punktu szczepień. Potrzebę dowozu mogą zgłosić przez infolinię (tel. 12-616-52-66), czynną od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00. Z tej formy wsparcia mogą skorzystać mieszkańcy Krakowa mający aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, o kodzie R lub N albo odpowiednio I grupę, a także wszyscy powyżej 70 lat, którzy nie mają możliwości samodzielnego dotarcia do punktu szczepień. Urząd Miasta Krakowa przypomina jednak, że zapewnia jedynie transport osobom do tego uprawnionym, a termin i miejsca szczepienia trzeba ustalić samodzielnie.

Według najnowszych danych 64% mieszkańców Krakowa przyjęło już pełną dawkę szczepionki. To ponad pół miliona osób zaszczepionych, co stawia Kraków w czołówce polskich miast z największym odsetkiem osób po szczepieniu. Natomiast jeśli chodzi o gminy w Polsce pozostajemy na 10 miejscu.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ogłosił konkurs pn. „Małopolska ZAszczepiona”, w ramach którego najlepiej zaszczepionych, dziesięć małopolskich gmin, otrzyma środki finansowe w kwocie do 50 tys. złotych. Kraków został laureatem tego konkursu (zajął pierwsze miejsce) i otrzymane pieniądze przeznaczy na zakup AED.

Eksperci podkreślają, że epidemia koronawirusa wciąż trwa, a szczepienia są najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania i szansą na to, aby ograniczyć rozwój IV fali epidemii koronawirusa w Polsce. Pacjenci trafiający teraz do szpitali to głównie osoby niezaszczepione na covid. Szczepienia dają dodatkowo szansę na szybszy powrót do normalnego funkcjonowania społecznego i gospodarczego.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca