W Krakowie za darmo zaczynają uczyć języka ukraińskiego i polskiego

Dla uczniów i nauczycieli z Ukrainy lekcje języka polskiego, a dla polskich pedagogów i pracowników krakowskich szkół – zajęcia z j. ukraińskiego. Ruszyły zapisy na bezpłatne kursy językowe, które mają pomóc młodym uchodźcom z Ukrainy łatwiej odnaleźć się w Krakowie.

Osoby, które zapiszą się na zajęcia, najpierw będą musiały wypełnić ankietę oraz rozwiązać test pozwalający na określenie ich znajomości polskiego. Pierwsze spotkania odbędą się w styczniu i lutym.

– Około połowa uczniów, którzy już się zgłosili, zacznie naukę polskiego zupełnie od zera. Najtrudniej mają osoby, które nie chodzą do polskich szkół i nadal uczą się zdalnie w Ukrainie – mówi Anastazija Czerniawska z Centrum Edukacyjnego SwP.

Centrum Edukacyjne SwP to jedna z siedmiu krakowskich szkół językowych i organizacji, które poprowadzą bezpłatne kursy dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Zajęcia potrwają do końca czerwca, a dla każdej grupy przewidziano aż 120 godzin nauki. – Oprócz typowych lekcji planujemy też wycieczki, gry edukacyjne, spotkania, które pomogą poznać polską historię, geografię i kulturę – wylicza Czerniawska.

– Można zapisać się indywidualnie lub zgłosić jako szkoła czy przedszkole – mówi Joanna Kołek-Zych z Fundacji Internationaler Bund Polska. – Jeśli w danej placówce zostanie zorganizowana grupa ukraińskich uczniów, to zajęcia mogą odbywać się na jej terenie – zaznacza.

Dla starszej młodzieży planowane są zajęcia przygotowujące do studiów oraz kursy specjalistyczne, np. kursy przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty, kursy przygotowujące na studia, kursy z elementami kształcenia zawodowego, m.in. w branży spożywczej. – Chcemy ułatwić im wejście w polski system edukacji akademickiej czy wejście na rynek pracy, tak aby już na starcie nie musieli podejmować zatrudnienia poniżej swoich kwalifikacji – wyjaśnia Kołek-Zych.

Z zajęć językowych będzie mogło skorzystać w sumie ponad 1000 uczniów. – Ukraiński i polski są podobne, ale bardzo dobra znajomość języka to podstawa, żeby móc normalnie funkcjonować – podkreśla Czerniawska, która sama pochodzi z Ukrainy, a w Polsce mieszka od 2014 roku.

Organizatorzy przeszkolą również 180 nauczycieli. Dla polskich pedagogów w styczniu i lutym odbędą się intensywne kursy języka ukraińskiego organizowane m.in. przez Uniwersytet Jagielloński. – Nauczanie dzieci obcojęzycznych jest trudnym zadaniem, a znajomość ukraińskiego pomoże w kontaktach z uczniami oraz ich rodzicami – tłumaczy Joanna Kołek-Zych. Od grudnia trwają już lekcje polskiego dla ukraińskich pedagogów, ale i na te zajęcia można się jeszcze zapisać.

Nie tylko nauka języka polskiego

Kursy językowe są częścią większego projektu Kraków Wspólnie, który Fundacja Internationaler Bund Polska realizuje pod Wawelem. Ma on na celu pomoc młodym osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie w zaadaptowaniu się w nowym mieście.

Działania integracyjne wspiera od samego początku kilkanaście krakowskich instytucji, m.in. Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Armii Krajowej, Teatr Barakah, kluby sportowe i organizacje pozarządowe, które prowadzą zajęcia sportowe, muzyczne czy plastyczne. Wszystkie aktywności i działania są bezpłatne i dostępne zarówno dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, ale też innych młodych Krakowian. – Głównym celem naszych działań jest integracja, która możliwa jest tylko wtedy, gdy robimy coś wspólnie – podkreśla Joanna Kołek-Zych.

Kursy są przeznaczone dla osób w wieku od 6 do 24 lat. Szczegółowe informacje na temat zapisów na kursy językowe oraz inne zajęcia są dostępne na stronie fundacji IB Polska: ib-polska.pl/unicef.

Są one organizowane przez fundację Internationaler Bund Polska we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa i przy finansowym wsparciu Funduszy Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

Kontakt do organizatorek: Joanna Kołek-Zych (Fundacja Internationaler Bund Polska) – 519 420 926, Anastazija Czerniawska (Centrum Edukacyjne SwP) – 512 691 608.

Są one organizowane przez fundację Internationaler Bund Polska we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa i przy finansowym wsparciu Funduszy Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

jk, krakow.pl

Najnowsze

Co w Krakowie