W którym dniu cyklu wykonywać USG piersi?

Jednym z podstawowych badań, jakie kobiety powinny wykonywać systematycznie w każdym wieku, to USG piersi. Procedura, która jest częścią profilaktyki, wspomaga nie tylko wczesne wykrywanie zmian w obrębie piersi, ale również monitorowanie ich progresu oraz postępu prowadzonego leczenia. Dużą zaletą tego badania jest również to, że z jego pomocą wykrywa się nieprawidłowości i schorzenia, które często nie mogą zostać zdiagnozowane przy pomocy mammografii. Dlatego to tak ważne, by systematycznie poddawać się ultrasonografii piersi. Aby jednak mieć pewność, iż USG zostanie przeprowadzone w prawidłowy sposób, należy mieć na względzie, w jakim dniu cyklu będzie ono wykonywane.

Badania USG piersi, a cykl miesiączkowy

Ze względu na kwestie hormonalne poddawanie się badaniu USG piersi może być uzależnione od dnia cyklu miesiączkowego. Kobiety, które miesiączkują regularnie, zazwyczaj na ultrasonografię zapisywane są w dziesiątym, jedenastym lub dwunastym dniu cyklu. Jak obliczyć odpowiednią datę? Początek cyklu liczy się od pierwszego dnia miesiączki.

Ultrasonografia piersi u kobiet zażywających leki hormonalne

Kiedy jednak udać się na to badanie, jeśli kobieta jest w trakcie leczenia hormonalnego lub przyjmuje tabletki antykoncepcyjne? W takiej sytuacji zazwyczaj obliczenie terminu ultrasonografii jest jeszcze prostsze, ponieważ należy udać się na to badanie pomiędzy jednym a drugim blistrem leków. Jest to zazwyczaj czterodniowa przerwa w zażywaniu tabletek i właśnie to jest najlepszy czas na USG piersi. Może się jednak zdarzyć, iż tabletki zażywa się bez przerw, przez 28 dni cyklu. Wtedy do procedury USG przystępuje się podczas zażywania tych czterech ostatnich, które często różnią się kolorem od pozostałych i są tabletkami placebo.

USG piersi, a brak miesiączkowania

Istnieje wiele sytuacji i kondycji zdrowotnych, które powodują, że u kobiety nie występuje miesiączkowanie. W takich okolicznościach może ona zastanawiać się, kiedy jest najlepszy czas na przystąpienie do badania piersi.

O jakich sytuacjach mowa? Brak miesiączki może oznaczać rozpoczęty proces przekwitania, menopauzy, czy inne zaburzenia hormonalne, które ze względu na duże wahania prowadzą do nieregularności cyklów miesiączkowych. Brak miesiączki towarzyszy również kobietom, które są po operacji usunięcia macicy. Zdarza się, iż miesiączkowanie ustępuje pod wpływem niektórych leków, np. tych stosowanych z powodu zdiagnozowanej endometriozy. Ustalenie dogodnego terminu do przeprowadzenia badania jest indywidualnie uzgadniane z pacjentką.

Jak wiadomo, brak miesiączki pojawia się również u kobiet w ciąży. Ciąża nie oznacza jednak, że u kobiety nie dojdzie do zachorowania na raka, czy pojawienia się innych niepokojących zmian w obrębie piersi. W tym stanie badanie jest wykonywane w dowolnym terminie, przez cały okres ciąży. Finalna diagnostyka może być nieco utrudniona, jednak uwzględniając zmiany typowe dla okresu ciąży, lekarze są w stanie rozróżnić, które z nich powinny zostać poddane rozeznaniu.

Najnowsze

Co w Krakowie