W Małopolsce wystawiono już niemal 300 tys. elektronicznych skierowań do lekarza. Od stycznia będą obowiązkiem!

Jak informuje NFZ, od 8 stycznia lekarz kierujący pacjenta do szpitala czy poradni specjalistycznej będzie miał obowiązek wystawić mu potrzebne skierowanie w elektronicznej formie.

Elektroniczne skierowania są kolejnym – po e-receptach, e-zwolnieniach i Internetowym Koncie Pacjenta – elementem cyfryzacji systemu ochrony zdrowia. Wirtualne druki zastąpią te tradycyjne już za miesiąc. Od 8 stycznia lekarze będą zobowiązani do ich wykorzystywania w przypadku większości usług medycznych – badań diagnostycznych, konsultacji w poradniach specjalistycznych czy leczenia w szpitalach.

Nowe rozwiązanie to duże ułatwienie przede wszystkim dla pacjentów. E-skierowanie można uzyskać podczas teleporady i wideoporady, a następnie na dalsze konsultacje lekarskie czy badania zapisać się bez wychodzenia z domu. Wystarczy skontaktować się z wybraną placówką telefonicznie i podać 4-cyfrowy kod – indywidualny dla każdego skierowania – oraz swój numer PESEL. Elektroniczne druki skracają również sam proces rejestracji. Wszystkie dane, potrzebne do zapisania pacjenta, są bowiem pobieranie automatycznie, po wpisaniu podanego przez niego kodu.

Do tej pory lekarze w naszym regionie wystawili już blisko 290 tys. e-skierowań. W swojej codziennej pracy wykorzystuje je 614 małopolskich przychodni i szpitali, a rekordzista – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Kraków-Południe – wystawił ponad 22 tys. takich dokumentów. Wirtualne druki można zrealizować już w 254 małopolskich placówkach – m.in. 94 w Krakowie, 14 w Tarnowie, sześciu w Zakopanem i pięciu w Bochni.

W całym kraju dotychczas wystawiano ponad 4 mln e-skierowań. Ich liczba z dnia na dzień dynamicznie rośnie, a tylko w rekordowym pod tym względem dniu – 1 grudnia – lekarze korzystali z takiej formy kierowania pacjentów na dalsze leczenie czy potrzebne badania aż 56 tys. razy.

Najnowsze

Co w Krakowie