Muzeum Narodowe w Krakowie ma powody do dumy. Tegoroczną działalność zamyka z frekwencyjnym rekordem – 1 mln 600 tys. zwiedzających. Zwiedzający najchętniej zaglądali do Muzeum Czartoryskich, Gmachu Głównego i Sukiennic.
Muzeum Narodowe w Krakowie postanowiło podsumować działalności za ostatnie swanaście miesięcy. Rok 2023 Muzeum kończy z rekordową frekwencją 1 mln 600 tys. zwiedzających – to o 200 tys. osób więcej niż w roku 2022. Placówka zorganizowała 33 wystawy, w tym dwie wystawy stałe – „Klasztorek” i „Broń i barwa”. Największym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się pokaz obrazów Tamary Łempickiej oraz ekspozycja „Matejko. Malarz i historia”.
To był pod wieloma względami bardzo dobry rok. Muzeum odwiedziła rekordowa liczba gości: ponad 1 mln 600 tys. – mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Szczerski. Był to też rok ważnych wystaw, szeroko komentowanych nie tylko w Krakowie, ale też w Polsce – dodał.
W mijającym roku Muzeum Narodowe w Krakowie wzbogaciło swoją kolekcję o ponad dwa tysiące nowych obiektów, w tym 21 kartonów Józefa Mehoffera stworzonych do witraży w gotyckiej katedry w szwajcarskim Fryburgu. W tym roku do MNK trafiło pięć ostatnich bezcennych prac krakowskiego artysty. Kartony po raz pierwszy zostaną zaprezentowane publiczności w maju przyszłego roku, podczas Nocy Muzeów.
Ważnym wydarzeniem dla przyszłości MNK było rozstrzygnięcie konkursu na koncepcję architektoniczną przebudowy dawnego hotelu Cracovia, w którym powstać ma Muzeum Designu i Architektury oraz Modelowe Centrum Wspierania Przemysłów Kreatywnych. Konkurs wygrała krakowska pracownia Biuro Projektów Lewicki i Łatak. Architekci zaproponowali zachowanie historycznej formy budynku i dodanie nowego elementu – przejścia pod nim, które ma otworzyć nową oś komunikacyjną od Wisły po Błonia i Park Jordana.
– Ma być to funkcjonalny obiekt, który pozwoli nam aranżować wystawy, a także stworzyć przestrzeń partycypacyjną, którą możemy oddać organizacjom, architektom, designerom. Zakładamy, że będzie to trochę inna formuła muzeum, miejsce nie tylko przedstawiające pewien dorobek, ale dostępne, otwarte na różne pomysły. W tym budynku mają tworzyć się nowe dzieła, nowe pomysły – powiedział zastępca dyrektora muzeum ds. zarządzania Wiesław Sawa.
Patrycja Bliska