W naszym mieście trwa świetny festiwal! „Kraków może być dobrym przykładem dla innych”

Warsztaty kulinarne, koncert pieśni w 14 językach, chińskie tańce – łącznie aż 73 wydarzenia!. W Krakowie trwa Festiwal Wielokulturowy Kraków Miejsce Spotkań. Podczas imprezy za darmo można wziąć udział w warsztatach, dyskusjach i wydarzeniach kulturalnych. O tym, co Was czeka podczas festiwalu, opowiada prof. Dominika Kasprowicz, dyrektor Instytutu Kultury Willa Decjusza.

KRKnews: Wielokulturowość to szansa czy zagrożenie dla Krakowa?

Prof. Dominika Kasprowicz: – Kraków od zawsze był miastem wielu kultur i wyznań. Biorąc pod uwagę to, w jakiej kondycji miasto jest obecnie – to jest to nieustająca szansa i potencjał. W perspektywie ostatniego wieku i od II Wojny Światowej, możemy obserwować zmiany demograficzne i napływ nowych krakowian – są to osoby bez polskiego paszportu czy reemigranci polscy.

Ta liczba jest bezprecedensowo wysoka, więc to nowe otwarcie Krakowa na wielokulturowość. Pojawiają się pytania – jakie to niesie wyzwania i potencjał. Organizując Festiwal Wielokulturowy, możemy skupić się na potencjale i celebrować na różne sposoby możliwość życia w mieście, które tworzą mieszkańcy wielu kultur.

Czyli Kraków jest najlepszym miejscem na organizację Festiwalu Wielokulturowego?

– Bez kozery odpowiem, że tak! Na polu wielokulturowości takie miasta jak Wrocław czy Lublin, ale też Warszawa i Gdańsk mają osiągnięcia czy zasługi. Natomiast w Krakowie, zwłaszcza w sektorze kultury, bardzo wiele się dzieje. Możemy być dobrym przykładem dla innych.

Obecnie panuje przekonanie, że w Krakowie mieszka najwięcej imigrantów narodowości ukraińskiej. Jakie kultury będziemy mogli poznać podczas Festiwalu Wielokulturowego?

– Inne kultury poznajemy na co dzień. Wielokulturowość w Krakowie to codzienność dla nas i naszych rodziców, dzieci przedszkolnych, klientów czy osób korzystających z oferty kulturalnej. To nie jest tak, że jest jakaś nisza, mała grupa czy egzotyczna propozycja. To jest krakowska codzienność. Czasami jej w pośpiechu nie dostrzegamy, bo nie mamy czasu, by bliżej się zapoznać czy porozmawiać.

Podczas festiwalu odbędą się 73 wydarzenia, które będą przede wszystkim tworzyć momenty czy miejsca, gdzie można będzie skupić się na tym, że nasz sąsiad, współpracownik czy ktoś znajomy może odpowiedzieć coś ciekawego i możemy się wymienić doświadczeniem.

Co będzie się działo podczas Festiwalu Wielokulturowego?

– Festiwal trwa od niedzieli, 24 listopada do 1 grudnia. Odbędą się 73 wydarzenia, więc średnio około dziesięciu dziennie. Adresowane są do różnych grup odbiorców i nie jest przesadą powiedzenie, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jest siedem typów wydarzeń jak warsztaty czy lekcje językowe, gdzie nie tylko nauczymy się podstaw obcego języka, ale również dowiemy się, co może wnieść do naszej mowy. Będą miały miejsce debaty i seminaria np. o roli kobiet w budowaniu nowych wspólnot czy integracji mieszkańców miasta.

Są wydarzenia muzyczne czy artystyczne. Będzie koncert pieśni w 14 językach. Są nietuzinkowe propozycje jak gra terenowa, która rozpocznie się na Rynku i zakończy na Wieży Mariackiej. Będą spacery tematyczne, czyli zwiedzanie miasta, widzianego z perspektywy innych kultur czy stylów architektonicznych. Odbędzie się dyktando dla obcokrajowców. Olbrzymim powodzeniem cieszą się też warsztaty kulinarne.

Zapraszam wszystkich na stronę internetową Willi Decjusza , gdzie znajdą Państwo program. Na wydarzenia trzeba się zapisać, ale udział we wszystkich wydarzeniach jest darmowy.

Rozmawiała Justyna Słowikowska

Od niedzieli Festiwal Wielokulturowy Kraków Miejsce Spotkań

Zobacz także