„W nauce angielskiego skupiamy się na przełamywaniu barier”

– Chcemy, żeby osoby nawet na niskich poziomach czuły się pewne siebie i były w stanie komunikować się w płynny sposób – mówi w wywiadzie Maciej Maciejewski, właściciel Speaking House.

KRKnews.pl: Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego przez rozmowę?

Maciej Maciejewski, właściciel Speaking Hosue: – Prowadzimy zajęcia polegające głównie na rozmowie z prostego powodu. Zarówno w publicznej edukacji jak i w wielu standardowych szkołach językowych większość czasu spędza się przy książkach i kserówkach. Skutkuje to tym, że osoby, które uczą się języka od 10 lat przeraża nawet myśl o rozmowie z obcokrajowcem. My skupiamy się przede wszystkim na przełamywaniu tej bariery tak, żeby osoby nawet na niskich poziomach czuły się pewne siebie i były w stanie komunikować się w płynny sposób.

Czyli nie ma żadnych ćwiczeń ani podręczników tylko jest rozmowa?

– To nie tak, że nasi słuchacze w ogóle nie pracują w taki sposób. Po prostu nie chcemy marnować cennego czasu na zajęciach na coś co można zrobić w domu. Podczas zajęć wyłapujemy błędy językowe i braki w wiedzy, zapisujemy je na platformach online i do domu zadajemy ćwiczenia z kluczem. Na kolejnych zajęciach prowadzimy rozmowę tak, żeby kursant użył w praktyce to, czego nauczył się w domu. To dość prosty system, ale bardzo skuteczny.

Kto wybiera tematy zajęć – uczniowie czy nauczyciele?

– Co tydzień udostępniamy listę materiałów do przygotowania z dużą ilością podcastów, filmów, wideo, blogów i artykułów na różne tematy. Osoby na kursie General English lub Business English mogą wybrać te, które wydają się dla nich najbardziej interesujące i przygotować się do dyskusji na zajęciach. Dla tych, którzy potrzebują indywidualnego toku, bo chcą się przygotować na przykład do rozmowy o pracę, prezentacji lub podróży, lektorzy Speaking House przygotowują dedykowane materiały. W końcu to zajęcia indywidualne.

Maciej Maciejewski, właściciel Speaking House / fot. Speaking House

Jak wygląda lekcja?

– Zajęcia zawsze zaczynamy od luźnej rozmowy na rozgrzewkę i żeby po prostu pogadać z kursantem. Jesteśmy z naszymi słuchaczami na koleżeńskiej stopie i autentycznie interesuje nas co u nich. Później intensywnie dyskutujemy na te tematy, które dany kursant przygotował. Po tej dyskusji analizujemy co poszło nie tak, w jaki sposób można powiedzieć coś lepiej, a pod koniec dyskutujemy na temat pracy domowej i zadajemy następną.

Jakich języków można się nauczyć w Speaking House?

– Obecnie uczymy tylko języka angielskiego i to na nim chcemy się skupić. Koncentrujemy cały swój wysiłek na tworzeniu ciekawych materiałów i metodzie. Myślę, że gdybyśmy szybko wprowadzali kilka języków to jakość tych zajęć mogłaby spaść. Kiedy będę pewien, że niczego już nie da się dodać do naszych zajęć z angielskiego, może pojawią się inne języki.

Czy zajęcia są tylko indywidualne?

– Prowadzimy lekcje indywidualne lub w parach. Jeżeli ktoś chce przyjść z kolegą lub koleżanką to nie ma problemu. Plusem tych zajęć jest to, że dwójka zawsze motywuje się nawzajem i cena zajęć jest wtedy niższa. Nie przyjmujemy większych grup, ponieważ bardzo chcemy poświęcać na zajęciach jak najwięcej czasu na każdą osobę.

W jakiej formie prowadzicie zajęcia?

– Mamy dwie formy: zajęcia stacjonarne i zajęcia online. Ze względu na panującą pandemię dużo osób wybiera lekcje przez internet. Forma stacjonarna jednak też cieszy się zainteresowaniem. Ze względu na indywidualny charakter zajęć, duże pokoje i dobre warunki sanitarne w naszym biurze na ulicy Syrokomli to dość bezpieczna forma.

Jak powstał Speaking House?

– Po kilku latach pracy jako lektor prowadziłem dużo lekcji indywidualnych przez Skype lub u siebie w domu. Praktycznie każda osoba, z którą pracowałem była pozytywnie zaskoczona, ile można rozmawiać na zajęciach. Zdałem sobie sprawę, że tego typu zajęcia stanowią ogromną niszę i postanowiłem pójść o krok dalej i założyć szkołę językową. W październiku będziemy obchodzić drugie urodziny i w przeciągu tego czasu zgłosiło się do nas ponad 500 osób. Myślę, że to bardzo dobry wynik i na pewno będziemy rozszerzać naszą działalność.

Gdzie można Was znaleźć? 

Najłatwiej na naszej stronie www.speakinghouse.pl – tam można dowiedzieć się wszystkiego na nasz temat.

Najnowsze

Co w Krakowie