W niedzielę Kraków rozświetli się na fioletowo. Oto powód

Już za dwa dni Kraków przywdzieje nietypowe barwy. Kładka ojca Bernatka, estakada tramwajowa Lipska – Wielicka i TAURON Arena Kraków rozświetlą się na fioletowo.

Dlaczego? Otóż 17 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wcześniaka. Tego dnia, w geście solidarności zarówno z wcześniakami i ich rodzicami w wielu krajach kluczowe i najbardziej charakterystyczne budynki zostaną podświetlone na fioletowo.

Fioletowe iluminacje kładki o. Bernatka i estakady tramwajowej Lipska – Wielicka będzie można podziwiać w niedzielę, 17 listopada, od godz. 16.00, do poniedziałku, 18 listopada rano. Także TAURON Arena Kraków zaświeci się w niedzielę wieczorem na fioletowo.

Dzień wcześniej – w sobotę, 16 listopada Szpital Położniczo-Ginekologiczny UJASTEK, Szpital Uniwersytecki w Krakowie oraz Krakowska Fundacja Dziecka Narodzonego NEONATUS organizują spotkanie dla pacjentów neonatologicznych tych szpitali.

Rozpocznie się ono o godz. 10.00 w sali VIP MKS Cracovia (wejście od ul. Józefa Kałuży 1). Na uczestników spotkania czekają atrakcje: przedstawienie, czytanie bajek, zajęcia plastyczne, muzykoterapia, zabawy ruchowe, malowanie twarzy, dogoterapia.

Światowy Dzień Wcześniaka to ważny dzień dla lekarzy neonatologów, pielęgniarek neonatologicznych, ale przede wszystkich dla dzieci urodzonych przed planowanym terminem i ich rodziców. Wiedza na temat wcześniactwa jest bardzo mała. Osoby, które nigdy nie zetknęły się z tak maleńkim dzieckiem, nie zdają sobie sprawy z powikłań zdrowotnych, z jakimi muszą się zmagać już w pierwszych dniach życia. Światowy Dzień Wcześniaka to doskonała okazja, aby podnosić świadomość społeczną na ten temat.

Wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Co 10. dziecko na świecie jest wcześniakiem. W Polsce rodzi się co roku 26 000 wcześniaków. Niektóre ważą mniej niż 1500 gramów i mieszczą się na dłoni dorosłego człowieka.

Medycyna daje wiele możliwości na uratowanie im życia, a potem ogromną rolę odgrywają rodzice, aby dziecko prawidłowo się rozwijało i rosło.

Przedwczesny poród może mieć wpływ na przyszły rozwój dziecka. Stanowi również bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia. Dlatego środowisko neonatologiczne i organizacje działające się na rzecz wcześniaków walczą o kompleksową opiekę dla nich i rozszerzenie programu profilaktyki zakażeń wirusem RS, który dla tej grupy dzieci może być śmiertelnie groźny.

Każdy z nas może wyrazić solidarność z wcześniakami zakładając tego dnia coś w kolorze czerwonym.

ms, krakow.pl

Najnowsze

Co w Krakowie