W piątek znów „zrobią” tlen. Kraków dla Mieszkańców rozda skrzydłokwiaty

fot. wikipedia.org

W najbliższy piątek 1,4 czerwca, stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców po raz kolejny ruszy z rozdawaniem mieszkańcom skrzydłokwiatów – roślin będących miniaturowymi „pogromców smogu”. Wolontariuszy KdM będzie można spotkać w różnych częściach miasta przez kilka dni – do wtorku, 17 czerwca.

– Skrzydłokwiaty za każdym razem rozchodzą się na pniu, co dowodzi, że przypadły mieszkańcom do gustu. Liczymy, że w tym roku zainteresowanie będzie równie duże, jak w poprzednich edycjach naszej akcji – mówi Łukasz Gibała, szef Krakowa dla Mieszkańców i jednocześnie radny klubu o tej samej nazwie.

Kraków dla Mieszkańców (wcześniej Logiczna Alternatywa dla Krakowa) będzie rozdawać skrzydłokwiaty już po raz czwarty. Podczas poprzednich trzech edycji, wolontariusze stowarzyszenia przekazali krakowiankom i krakowianom łącznie 36 tys. różnych sadzonek – drzew i kwiatów oraz skrzydłokwiatów w doniczkach. W tym roku w ręce Krakowian mają trafić kolejne 3 tysiące tych ostatnich.

Organizatorzy akcji podkreślają, że nie chodzi tylko o podarowanie mieszkańcom kwiatów. – Nie możemy bagatelizować roli, jaką odgrywają rośliny w walce ze smogiem. Chcemy przypominać Krakowianom o tym, że skutecznie oczyszczają z toksyn powietrze, którym oddychamy. Już po raz trzeci wybraliśmy skrzydłokwiat, bo zdaniem naukowców z NASA należy do najpożyteczniejszych pod tym względem roślin doniczkowych – tłumaczy Gibała.

Skrzydłokwiat znalazł się na stworzonej przez ekspertów amerykańskiej agencji kosmicznej NASA krótkiej liście roślin doniczkowych, najlepiej oczyszczających powietrze ze szkodliwych substancji. Co szczególnie ważne, skutecznie usuwa z powietrza rakotwórczy benzen, który jest jednym ze składników smogu.

Wolontariuszy KdM będzie można znaleźć każdego dnia w innej części miasta. W piątek, 14 czerwca przy Kinie Kijów, w niedzielę w Parku Bednarskiego, w przyszły poniedziałek pod nowohuckim kinem Świt, zaś we wtorek na ul. Rusznikarskiej-Deptak.

Zobacz także