„Rada„Rada„Rada
„Rada„Rada„Rada

W podkrakowskiej gminie drony kontrolują, czym mieszkańcy palą w piecach

Musisz przeczytać

Rehabilitacja po Covidowa
Rehabilitacja po Covidowa

W gminie Zielonki ruszyły kontrole, podczas których urzędnicy sprawdzają, czym mieszkańcy palą w piecach. Podkrakowska gmina do kontroli wykorzystuje drony. Są już pierwsze efekty, kontrole dronami będą kontynuowane.

– Badanie polegało na zasysaniu próbek dymu i przeanalizowaniu uzyskanych w czasie rzeczywistym wyników. Wykrycie nieprawidłowości – pojawienie się informacji o zwiększonym stężeniu danego związku chemicznego – skutkowało wejściem na posesję uprawnionych do kontroli urzędników, również z policją – tłumaczą przedstawiciele gminy.

W styczniu za pomocą dronów sprawdzono spalanie w 77 budynkach, wytypowanych przez sensor pomiarowy. Sprawdzono domy w trzech miejscowościach: Zielonki (ulice: Rzyczyska, Na Ogrody, Galicyjska, Długopolska, Krakowskie Przedmieście); Bibicach (ulice: Kasztanowa, Szkolna, Warszawska, Spacerowa, Kościuszki, Ogrodowa, Brzozowa) i Węgrzcach (ulice: Warszawska, C22, C23, C25, C16, C6, C2, A4, A5, A17, A10). W 52 przypadkach zauważalny był problem dużego zapylenia, co świadczy o wykorzystywaniu słabej jakości opału lub nieefektywnej instalacji i co powinno być podstawą do jej wymiany. W przypadku 7 posesji do ok. 0,1 ppm wzrosły wartości przynajmniej jednego związku chemicznego, co mogło wskazywać na spalanie odpadów.

Fot. Facebook gmina Zielonki

W lutym metodą nalotów dronami skontrolowano 95 budynków w ośmiu miejscowościach: Trojanowice (ulice: Krakowska, Słoneczna, Saneczkowa, Wąwozowa, Na Pętli, Widokowa, Wójtowska, Krakowskie Przedmieście), Przybysławice (ul. Klonowa), Grębynice (ul. Orlich Gniazd), Garliczka (ulice: Radosna, Na Chochół, Pogodna, Duchowna), Garlica Murowana (ulice: Garlicka, Krzemowa, Granitowa, Marmurowa), Garlica Duchowna (ul. Garlicka); oraz punktowo posesje w Owczarach i w Zielonkach.

Czujniki odnotowały 21 podejrzeń spalania odpadów, po wejściu na posesje policja wystawiła 2 mandaty, pobrano też 6 próbek popiołów do badania w celu potwierdzenia spalania odpadów. Na wyniki badania próbek popiołów trzeba jeszcze poczekać – gdy potwierdzą spalanie odpadów, zostaną wystawione mandaty.

(red)

Harder
Harderfit
- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca