W sierpniu zajrzyj do MuFo. Wystawy, zajęcia, oprowadzanie

Zajęcia z fotografii, „Brytania. Brytyjska fotografia dokumentalna od lat 60. XX wieku”, Opowieści fotografii – warsztaty dla seniorów i dorosłych, oprowadzanie. To wszystko czeka na chętnych w sierpniu w trzech  oddziałach Muzeum Fotografii w Krakowie.

 – Nie mamy pod ręką kosmicznego teleskopu Webba, więc nie będziemy próbować robić zdjęć kosmosu – zamiast tego zapraszamy na spotkanie, w trakcie którego uważnie przyjrzymy się… sobie. W trakcie warsztatów będziemy zastanawiać się, jak można pokazać własne ciało, zostać swoim modelem lub modelką, jakich rytmów i układów wypatrywać w cielesnym kosmosie. Na zajęcia zapraszamy z aparatami fotograficznymi – zachęca MuFo

Zajęcia poprowadzi Basia Budniak – studiowała fotografię w Szkole Filmowej w Łodzi i na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Artystka wizualna, pracująca z fotografią i obrazem wideo. Interesuje ją performatywność fotografii, eksperymentuje z momentem styku człowieka z aparatem fotograficznym, traktuje często wizualność jako punkt wyjścia do działań artystycznych, którymi bada przestrzenie oddziaływania obrazu na człowieka oraz jego uwikłanie w obraz. Jej ostatnie prace Czarne serce oraz I’m not a robot można było zobaczyć na Fotofestiwalu 2022 w Łodzi.

7 sierpnia będzie można skorzystać z oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „Zobacz: Brytania. Brytyjska fotografia dokumentalna od lat 60. XX wieku” 
Skinheadzi i zakupoholicy, melancholijne nadmorskie kurorty i wielkomiejscy yuppies na najwyższych obrotach, separacjoniści w Irlandii Północnej, górnicy z zamykanych przez Thatcher kopalni i przybysze z różnych części dawnego imperium. Wystawa „Zobacz: Brytania. Brytyjska fotografia dokumentalna od lat 60. XX wieku” pozwala widzom zanurzyć się w tyglu wyspiarskiej kultury, do którego w okresie powojennym coraz to ktoś dorzuca nowe składniki i przyprawy. Na wystawie prezentujemy zarówno dzieła klasyków fotografii brytyjskiej, takich jak David Hurn, John Bulmer, Martin Parr, John Davies czy Anna Fox, na nowo odkrytych mistrzów – Tony’ego-Raya Jones, Tisha Murthę i Petera Mitchella, a także fotografie twórców najmłodszego pokolenia.

14 sierpnia, godz. 15.00 odbędzie się  spacer fotograficzny dla rodzin z dziećmi
Wakacyjny spacer dla rodzin z dziećmi podczas którego będziemy chodzić nieśpiesznie, patrzeć uważnie, używać wyobraźni i rozwiązywać zagadki. Wspólnie poszukamy dziwacznych i mitycznych dekoracji na kamienicach wokół MuFo Józefitów, a w parku Krakowskim będziemy podziwiać bardzo stare drzewa, pod którymi skrywają się niezwykłe rzeźby plenerowe. Skąd tam się wzięły? Kto je wymyślił? Spacer oparty jest na motywach bajki „Franklin znajduje aparat”.

20 sierpnia o godz. 15.00 MuFo zaprasza na oprowadzanie po wystawie „Zobacz: Brytania. Brytyjska fotografia dokumentalna od lat 60. XX wieku”. Tym razem tematem przewodnim będzie moda. Historia mody stara się opowiadać o związkach krojów z życiem społecznym, ale w zbiorową pamięć zapadają raczej konkretne fasony. Jak mają się one do życia społecznego? Patrząc na zdjęcia zebrane na wystawie „Zobacz: Brytania”, możemy dojść do wniosków, że bardzo różnie. Ludzie sportretowani przez fotoreporterów noszą zazwyczaj to, co chcą; to, na co ich stać, a nie wierne kopie sylwetek z wybiegów.
Oprowadzając po wystawie Aleksandra Boćkowska opowie o różnicach między tym, co widać na zdjęciach, a tym, co pozostało w masowej wyobraźni, poszuka przykładów zgodnych z utartą wizją epoki oraz wspólnie ze zwiedzającymi zastanowi się, czy można bezkrytycznie wierzyć reporterom.

30 sierpnia o godz. 11.00 zaczną się warsztaty  fotograficzne dla seniorów i dorosłych.
Szarość, czerń i biel albo przytłumiona sepia, tylko czasem kolor. Obserwacja zmieniającego się światła, odkrywanie zagadkowych postaci, próba lokalizacji nieoczywistych krajobrazów – te wszystkie przyjemności może zapewnić nam kontakt ze starymi zdjęciami.
O czym mówią do nas stare fotografie, jakie historie w sobie kryją? Inspirując się wybranymi z katalogu MuFo zdjęciami spróbujemy odszukać ukryte w nich opowieści oraz nadać im formę, pisząc krótkie opowiadania.

Więcej informacji o zapisach i cenach biletów oraz pełnej ofercie MuFo pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety@fotolibro.store, edukacja@mufo.krakow.pl.

(JS)

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie