W sobotę Marsz Równości na krakowskim Rynku. Sprytny manewr organizatorów

Marsz Równości 2019 / fot. KRKnews.pl

W sobotę na Rynku Głównym będzie głośno i kolorowo. O godzinie 17:00 rozpocznie się Marsz Równości.

Wiele tegorocznych wydarzeń tego rodzaju zostało odwołanych z powodu pandemii koronawirusa. Aby i w Krakowie nie doszło do odwołania spotkania, organizatorzy zrezygnowali z formuły marszu na rzecz demonstracji. Dzięki temu łatwiejsze ma być utrzymanie dystansu społecznego.

Pierwotnie Marsz Równości miał odbyć się w Krakowie 23 maja, ale wtedy nie było szans na zorganizowanie tego typu wydarzenia. Także teraz sytuacja pandemiczna jest trudna. W czwartek Kraków trafił do żółtej strefy ograniczeń. Organizatorzy postanowili jednak, że przy obecnie panujących nastrojach organizacja wydarzenia jest wyjątkowo ważna.

– Monitorujemy sytuację epidemiologiczną w Krakowie, bezpieczeństwo uczestników i uczestniczek wydarzenia jest dla nas najważniejsze, dlatego dotrzymamy wszelkich starań, by tak było – mówi przedstawicielka stowarzyszenia Queerowy Maj Anna Tereszko. – Prosimy też o odpowiedzialność, utrzymanie dystansu, zakryte usta i nosy i pamiętanie o wodzie, bo lato mamy gorące. Wiemy też, że w obecnej sytuacji to ważne dla naszej społeczności wydarzenie – dodaje.

– Po kwarantannie, która dla wielu osób z naszej społeczności była trudna, następnie odczłowieczającej nas kampanii prezydenckiej, szykanach za tęczę, aresztowaniu Margot i wydarzeniach na Krakowskim Przedmieściu nie możemy siedzieć w domach i sporo osób LGBT nam to mówi – dodaje inna przedstawicielka stowarzyszenia, Magda Dropek.

ml, Queer.pl

Zobacz także