W święta nie trzeba się nudzić! Sprawdźcie nasze propozycje [wideo]

fot. Pixabay

Boże Narodzenie to świetna okazja do nadrobienia kulturalnych zaległości. Można obejrzeć gwiazdkowe szlagiery, ale też bożonarodzeniowy balet czy zagłębić się klasyce. Poniżej przedstawiamy nasze sprawdzone propozycje kulturalne na święta.

Świąteczne hity kina klasycznego

W wolne dni warto odrobić zaległe lekcje z historii kina. W wielu starych filmach pojawia się wątek Bożego Narodzenia. Jedną z najpiękniejszych produkcji jest “To wspaniałe życie” wybitnego reżysera Franka Capry. Film opowiada o George’u, który popada w długi i w Wigilię w 1946 roku chce popełnić samobójstwo. Na ratunek przybywa mu anioł Clarence, który pokazuje mu, że jest dobrym człowiekiem… To wzruszający komediodramat, który doprowadzi was zarówno do śmiechu jak i łez.

A może balet?

Balet Piotra Czajkowskiego to jeden z najbardziej znanych baletów na świecie. Opowiada o dziewczynce Klarze, która w Boże Narodzenie otrzymuje od swojego ojca chrzestnego dziadka do orzechów. Bohaterce śni się, że jej nowa zabawka zostaje zaatakowana przez szczurzych żołnierzy. Po wygranej walce dziadek do orzechów zamienia się w księcia i zabiera Klarę do Krainy Słodyczy.

To właśnie z tego baletu pochodzą najpopularniejsze kompozycje Czajkowskiego jak walc kwiatów, taniec wieszczki cukrowej, walc śnieżynek czy trepak. “Dziadka do orzechów” w wykonaniu Moscow City Ballet będzie można obejrzeć na żywo 17 grudnia w Centrum Kongresowym Ice. Z kolei 23 grudnia w Multikinie będzie można zobaczyć transmisję z moskiewskiego Baletu Bolshoi. “Dziadka do orzechów” można również obejrzeć w serwisie YouTube.

Nowości w kinach

Co roku w kinach pojawiają się świąteczne produkcje. Na ekranach możemy zobaczyć “Grincha”. Jest to zabawna historia dla całej rodziny. Tytułowy bohater postanawia ukraść Boże Narodzenie.

Kolejną rodzinną propozycją jest “Dziadek do orzechów i Cztery Królestwa”. Inspiracją do stworzenia fabuły było opowiadanie E. T. A. Hoffmanna “Dziadek do orzechów”. W filmie występuje Misty Copeland, pierwsza afroamerykańska solistka amerykańskiego baletu.Z kolei dorośli widzowie mogą zobaczyć “Planetę singli 2”. Jest to komedia romantyczna, w której występują w głównych rolach Agnieszka Więdłocha oraz Maciej Stuhr. Opowiada o parze przeżywającej kryzys w związku, a wszystko dzieje się w przedświątecznej atmosferze.

Klasyczne musicale

Boże Narodzenie to radosne święto, więc oprócz komedii można obejrzeć świetne musicale. Klasyczną propozycją jest “Spotkajmy się w St. Louis”. Film opowiada historię amerykańskiej rodziny z początku XX wieku, która ma przeprowadzić się z małego miasteczka do Nowego Jorku. Świąteczną piosenkę “Have Yourself a Merry Little Christmas” śpiewa gwiazda Judy Garland. Z kolei w “Gospodzie świątecznej” występuje mistrz tańca i stepowania Fred Astaire. Jest to opowieść o odrzuconym przez kobietę Jimie, który postanawia otworzyć gospodę, która będzie otwarta tylko w święta.

Współczesne klasyki świąteczne

Niektórzy nie wyobrażają sobie świąt bez “Kevina samego w domu”. Na szczęście dla tych, którzy mają dość tego filmu, można wybrać inne świąteczne komedie. Przykładem może być “Świąteczna gorączka” z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli biznesmena, który poszukuje zabawki dla syna. Zadanie okazuje się nie takie proste.

Jeśli lubicie filmy z Grinchem i chcecie zobaczyć więcej zielonych stworów na ekranie to powinniście obejrzeć kultowe “Gremliny rozrabiają”. Całą rodziną można zobaczyć “Miasteczko Halloween”. Jest to urocza historia o królu upiornego miasteczka, który znudzony swoją okolicą odwiedza miasto świąt Bożego Narodzenia. Bohater jest tak zafascynowany świętami, że chce je wprowadzić w swoim miejscu zamieszkania, ale realizacja tego pomysłu staje się koszmarem.

Fani mocnego kina powinni obejrzeć klasyczną “Szklaną pułapkę” z Brucem Willisem.

Just.

Zobacz także