W tym gabinecie zasiądzie dziś nowy Prezydenta Krakowa Aleksander Miszalski

Dziś pierwszy raz w roli Prezydenta Miasta Krakowa Aleksander Miszalski zasiądzie w gabinecie prezydenckim w Pałacu Wielopolskich. A trzeba wiedzieć, że jest to miejsce niezwykłe…

Gabinet prezydenta zachował częściowo dziewiętnastowieczny wystrój. Meble w gabinecie pochodzą z roku 1913. Zostały zaprojektowane przez artystę malarza Bukowskiego, a wykonały je dwie znane krakowskie firmy: stolarska Czerskiego oraz tapicerska Iglickiego. To właśnie siedząc w zielonym fotelu prezentowanym na zdjęciu, odchodzący Prezydent Jacek Majchrowski przyjmował swoich gości, ale tylko tych, którzy przychodzili na indywidualne spotkanie. W razie większej liczby uczestników siadał w fotelu obok. Zobaczymy, czy obecny prezydent zachowa te niepisaną tradycję prezydenckiego gabinetu.

Najważniejszym meblem w gabinecie jest owalny stół o  wymiarach 77 cm x 90 cm, fornirowany mahoniem z okrągłym blatem wspartym na walcowatej nodze, łączącej cargę z okrągłą podstawą. Noga zdobiona jest rzeźbioną opaską bejcowaną na czarno.

Z prezydenckim stołem wiąże się prawdopodobnie pewien epizod historii odzyskania niepodległości. 31 października 1918 r. generał Benigni, dowódca krakowskiego garnizonu, podpisał dokument w sprawie przekazania władzy w polskie ręce. Tego dnia generał ze świtą przybył do magistratu na pertraktacje dotyczące pozostawienia zawartości krakowskich magazynów wojskowych, którą Austriacy chętnie wywieźliby do Wiednia. Benigniego wraz z towarzyszącymi mu oficerami de facto uwięziono w prezydenckim gabinecie i w końcu skłoniono do kapitulacji.

Sufit tego niezwykłego pomieszczenia zdobi ornamentalna rama obiegającą jego pole oraz cztery kartusze z herbem miasta Krakowa. Na ścianach wiszą dwa dzieła Jacka Malczewskiego „Portret Marty Fignowej” i „Przekazanie palety”. Oprócz tego w gabinecie wisi też obraz Jana Rosena „Powstańcy 1863 roku”.

Marek Adamski

Najnowsze

Co w Krakowie