W weekend w Krakowie będzie się działo! Sprawdźcie kulturalny rozkład jazdy

Kino, teatr, koncert, a może książka? Strona krakow.pl tradycyjnie przygotowała spis wydarzeń, które odbędą się w Krakowie. Zobaczcie, na pewno znajdziecie coś dla siebie!

W ten weekend wybierzcie się na najlepszy zwiastun nadchodzącej jesieni – festiwal Sacrum Profanum! Awangardowa muzyka i niezwykłe doświadczenia gwarantowane! Z bardziej przyziemnych klimatów polecamy Wam rodzinny weekend z książką.

To już 16. edycja festiwalu Sacrum Profanum! To jedyne takie wydarzenie w Krakowie, podczas którego możemy posłuchać muzyki współczesnej XX i XXI w., w tym minimalizmu, muzyki klasycznej czy alternatywnej. Tegoroczny program jest równie bogaty, co poprzednie edycje. Dzisiaj w Małopolskim Ogrodzie Sztuki o godz. 19.00 posłuchacie koncertu „Doing by not doing”, sztukę transkrypcji muzyki i komunikowania jej pomiędzy twórcą zaprezentuje GGR Betong. W Cricotece o 21.00 Kasper T. Toeplitz zaprezentuje muzykę z pogranicza muzyki elektronicznej i instrumentalnej. W sobotę o godz. 17.00 w ICE Grupa Zeitkratzer wraz ze szwedzką wokalistką Mariam Wallentin dokonają odważnej interpretacji jazzowych standardów z pierwszych dekad istnienia gatunku. A w niedzielę o godz. 20.00 w ICE “Opera ahat ilī”, do której libretto napisała Olga Tokarczuk. To będzie kolejna wyjątkowa edycja! Program znajdziecie TUTAJ.

Jazzowe trio prosto z Brazylii – takie rzeczy już w najbliższy piątek w Harris Piano Jazz Bar! Zagrają tam Hammond Grooves, czyli Daniel Latorre, Filipe Galardi i Wagner Vasconcelos. Jaka jest ich muzyka? To nie tylko czysty jazz, muzycy bowiem nasączają swoją twórczość funkiem, soulem, rhythm’n’bluesem i oczywiście bossa novą! Hammond Grooves kreują fantastyczny wszechświat pełen dźwięków i barw, a scenę pochłania żar niczym z brazylijskiej dżungli! Czy trzeba jeszcze większej zachęty? Bądźcie w Harrisie dzisiaj o godz. 21.30.

Być może nie jest to najładniej nazwane wydarzenie weekendu, ale Myszy Fest w Teatrze Barakah zdecydowanie są warte Waszej uwagi! Od czwartku do niedzieli oglądacie tam przegląd czterech ostatnich odcinków „Nocy Waniliowych Myszy”: „Dżojstik zagłady”, „Tajemnica Łasicy”, „Tęcza Śmierci” i „Elementarz polskiego patrioty”. To błyskotliwe i prześmiewcze spektakle komentujące naszą rzeczywistość. Ich kabaretowo-musicalowy styl gwarantuje niezapomniane przeżycia! Jeśli przegapiliście któryś odcinek „Myszy”, macie okazję to nadrobić. A jeśli jeszcze żadnego nie widzieliście, to tym bardziej polecamy Wam to zrobić! Okazja od czwartku do niedzieli o godz. 20.00 w Barakah.

Ciekawą propozycje na ten weekend ma też Teatr KTO. Dziś i jutro o godz. 19.00 możecie obejrzeć „Kredyt zaufania”, w którym Iza Kała wciela się w profesjonalną trenerkę i prowadzi godzinny kurs rozwoju osobistego, który uruchamia przede wszystkim, skrywane pod powierzchnią powagi, ogromne źródła śmiechu. Kobiecość, miłość, zazdrość, relacje rodzinne to tylko niektóre z tematów poruszanych w spektaklu. Można potraktować godzinę w teatrze jak namiastkę prawdziwego coachingu – z tą różnicą, że coaching Izy jest z przymrużeniem oka – na wesoło i z dystansem. Polecamy!

Od ubiegłego weekendu możecie oglądać wystawę „Moto-historie”, która według nas już jest prawdziwym krakowskim hitem! Prezentowane są na niej pojazdy z kolekcji Muzeum Inżynierii Miejskiej i Muzeum Ratownictwa w Krakowie. Wszystko to w surowych przestrzeniach Hangaru Czyżyny na os. 2 Pułku Lotniczego 26a. Na wystawie pokazane są zabytkowe pojazdy, które pozwolą prześledzić historię polskiej motoryzacji od czasów II Rzeczpospolitej po schyłek PRL-u. Wśród eksponowanych obiektów Muzeum Inżynierii Miejskiej znajdą się m.in.: Polski Fiat 508 III z 1936 roku, liczne modele warszaw i syren, polskie fiaty 125p oraz 126p i 127p, żuki, nysy, motocykle… Długo by wymieniać – miłośnicy motoryzacji będą zachwyceni! Wystawa czynna od godz. 10.00 do 18.00, polecamy!

To będzie muzyczna słowiańska uczta! W Kijów.Centrum w sobotę wystąpi grupa Percival Schuttenbach ze swoim koncertem Wild Hunt Live! To niesamowity spektakl muzyczny autorstwa współtwórców muzyki do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”. Zespół zaprezentuje utwory wykorzystane w grze, doskonale znane każdemu fanowi trzeciej części Wiedźmina, w większości w ich oryginalnej wersji, z towarzyszeniem przygotowanych specjalnie na potrzeby spektaklu projekcji zawierających fragmenty oraz niepublikowane nigdzie indziej materiały video. A oprawa widowiska oczywiście będzie w klimacie tej słynnej gry. To dopiero będzie show! Początek o godz. 21.00.

W sobotę i niedzielę w Parku Jordana odbędzie się Rodzinny Piknik z Książką! To nowa czytelnicza impreza na kulturalnej mapie Krakowa. Przez dwa dni będzie można nie tylko zapoznać się z ofertą wydawnictw literackich, ale i wziąć udział w spotkaniach z autorami, m.in. Patrycją Filak, Andrzejem Śliwą, Andrzejem Burkietem czy Asią Olejarczyk. Najmłodszych zapraszamy na wspólne czytanie „Przygód kilka owcy i wilka”, „Małego Księcia” oraz „Lokomotywy”, warsztaty plastyczne, gry i zabawy. Będą też warsztaty ilustratorskie z Anną Kaszubą-Dębską wokół premierowej książki „Poczet królowych polskich” czy warsztaty komiksowe z Arturem Wabikiem. A w niedzielę jedna z ulubionych akcji Krakowian – Drugie Życie Książki o godz. 14.00. Polecamy!

Teatr Ludowy poleca w ten weekend swój spektakl „Akt równoległy”. Zobaczycie go na ich Dużej Scenie w sobotę i niedzielę o godz. 19.00. Pewnego wieczoru w uroczym, zacisznym hoteliku zjawiają się dwie pary kochanków. Każdy z nich pełnoprawnego małżonka zostawił w mieście. I nic więcej z fabuły zdradzić nie możemy, żeby nie popsuć Wam zabawy podczas spektaklu! Ale za to możemy zaprosić na Biesiadę Sąsiedzką, która odbędzie się w niedzielę przed Teatrem Ludowym od godz. 16.00. W programie muzyka na żywo, potańcówka, konkursy i zabawy muzyczne i atrakcje dla najmłodszych. Zapraszamy nie tylko mieszkańców Nowej Huty!

Pomimo, że wrześniowe wieczory mogą być chłodniejsze, zapraszamy Was na Kino Letnie MNK! W sobotni wieczór w Pawilonie Józefa Czapskiego możecie plenerowo obejrzeć film „Młynarski. Piosenka Finałowa”. Na ekranie zobaczymy nie tylko ostatni szczery wywiad z Wojciechem Młynarskim, ale i nieznane dotąd materiały archiwalne, fotografie, teledyski (niektóre powstałe specjalnie na potrzeby filmu) przypominające najpiękniejsze piosenki artysty. Film dopełnia ponad 30 wypowiedzi najbliższych przyjaciół, w tym m.in. Janusza Gajosa, Janusza Głowackiego, Ireny Santor, Michała Bajora, Magdy Zawadzkiej. Dla wielbicieli twórczości Młynarskiego to pozycja obowiązkowa. Początek o godz. 20.00.

Nieustannie działa też BAL-owe Kino Plenerowe na Zabłociu. Dzisiaj macie szansę obejrzeć tam jeden z najciekawszych filmów Pedro Almodovara z Antonio Banderasem w roli głównej, czyli „Skóra, w której żyję”. Głównym bohaterem jest chirurg plastyczny, który przetrzymuje w domu tajemniczą, piękną kobietę… Z kolei w sobotę zupełnie zmienimy klimat i obejrzymy klasykę anime, czyli „Księżniczkę Mononoke” Hayao Miyazakiego. Wojownik Ashitaka staje w środku konfliktu pomiędzy cywilizacją i mitycznymi siłami natury, które zagrożone przez człowieka wypowiedziały mu wojnę. Po stronie dzikiej natury stoi wychowana przez białą wilczycę księżniczka Mononoke. Obydwa seanse o godz. 20.00.

Na koniec zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Obojętnie, gdzie to jest na świecie” w Muzeum Etnograficznym. Wystawa prezentuje kilkadziesiąt obrazów, szkiców i grafik Stanisława Baja, ale przede wszystkim jest okazją do „spotkania” z samym autorem. W przestrzeni wystawy dziełom sztuki towarzyszą komentarze artysty. Baj tworzy ekspresyjne portrety i hipnotyzujące pejzaże, które od lat maluje nad brzegiem tej samej rzeki – bo lubi niespodzianki. Na oprowadzanie kuratorskie możecie wybrać się w niedzielę o godz. 12.00 do Domu Esterki. 

krakow.pl

zdjęcie tytułowe / fot. blondinrikard via Foter.com

Najnowsze

Co w Krakowie