Wakacje. Psy w lasach, a koty w…

Porzucone, przywiązywane do drzew i zostawiane na pastwę losu psy. Małe kocięta w śmietnikach lub w kartonach na balkonach. Takie widoki to nic nowego. Szczególnie teraz. Szczególnie podczas wakacji. To właśnie w tym okresie lawinowo rośnie liczba porzuconych zwierząt. – Mamy teraz tak zwany sezon koci i w schronisku znajduje się 250 kotów, które trzeba karmić i zastępować im matkę – mówią nam pracownicy Krakowskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. Ale liczba psów także jest duża. Czy krakowianom wyjeżdżającym na wakacje brakuje odpowiedzialności?

Wakacje – czas wypoczynku i beztroski, jednak jest to też okres w którym wzrasta liczba porzuconych czworonogów. Psy najczęściej są przywiązywane do drzew w lasach. Koty wyrzucane do śmietników.

Koci sezon

Koty

Obecnie w schronisku przy ulicy Rybnej w Krakowie przebywa około 300 psów. W całym kraju w tego typu miejscach jest  ponad sto tysięcy podopiecznych. Przerażające jest to, że liczba ta stale rośnie, właśnie w czasie wakacji. Główną przyczyną tej tragicznej sytuacji, jest brak odpowiedzialności za zwierzę ze strony właścicieli.

Jeszcze większym problemem jest beztroska posiadaczy kotów. – Mamy teraz tzw. sezon koci i w schronisku znajduje się 250 kotów w tym prawie 150 to kocięta, które trzeba karmić i zastępować im matkę. Niestety wielu mieszkańców naszego miasta nie stać na 150 zł, by opłacić sterylizację, dlatego sytuacja wygląda dość poważnie. Znajdujemy porzucone małe kotki w kartonach w śmietnikach i na balkonach – przyznaje w rozmowie z KRKnews Szymon Ziemka z krakowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

Bezkarni właściciele

W teorii porzucenie  zwierzęcia to to jedna z form znęcania się nad nim, czyli przestępstwo opisane w art. 6 ustawy o ochronie praw zwierząt. W praktyce jednak, tacy ludzie zazwyczaj nie ponoszą kary.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Fundację Czarna Owca Pana Kota i Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt Ekostraż, dotyczącego znęcania się nad zwierzętami w naszym kraju, ponad 74% spraw o przestępstwa przeciwko zwierzętom kończy się odmową wszczęcia lub umorzeniem dochodzenia, tylko ok. 19% postępowań znajduje swój finał w sądzie.

Zwierzęta w hotelu

Krakowskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt apeluje o zgłaszanie się i adopcję kotów lub psów. Ta jest całkowicie bezpłatna, a datki na rzecz schroniska dobrowolne. Warunkiem jest podpisanie umowy adopcyjnej na podstawie dowodu osobistego.

Dodatkowo pracownicy schroniska proszą, by adoptując psa zabrać ze sobą smycz, obroże, kaganiec. W przypadku kota należy zaopatrzyć się w transporter.

Natomiast wyjeżdżając na wypoczynek, pamiętajmy nie tylko o tym czy hotel ma 4 gwiazdki, klimatyzację i basen, ale także o tym, czy można się w nim pojawić ze swoim czworonogiem. W samym Krakowie jest 18 hoteli, 123 pensjonaty i 358 kwater dla turystów, które pozwalają na wypoczynek z psami i kotami.

bg

fot. schronisko.krakow.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie