Podczas wakacji zniknie 1800 miejsc postojowych. Rewolucja na ul. Dietla

Wkrótce wejdą w życie nowe zlecenia od wojewody. Kierowcy już teraz powinni drżeć, bo już w wakacje rozpocznie się parkingowa rewolucja. Sytuacja będzie korzystna jedynie dla pieszych.

W wakacje prawdopodobnie ubędzie około 1800 miejsc parkingowych. Wszystko przez rozporządzenie wojewody, które zakłada, że chodniki dla pieszych muszą mieć co najmniej dwa metry bądź w trudnych przypadkach półtora metra. Podczas konsultacji „Mobilny Kraków” przedstawiono projekty. Z kolei inicjatywa Ratujmy Kraków zachęca do brania udziału w akcji „Wielkie Marzenie Krakowa”. Każdy krakowianin może zgłosić do ZIKiTu chodnik, który jest zbyt wąski

Zmiany proponowane przez ZIKiT nie podobają się wszystkim mieszkańcom i radnym, a przede wszystkim przedsiębiorcom. Według nich będzie to utrudnienie handlu, a klienci będą mieli utrudniony dostęp do sklepu.

Rewolucyjne zmiany na Dietla

Ulica Dietla to szeroka arteria, ale chodniki są wąskie, a tam gdzie stoją zaparkowane samochody, często trudno przejechać wózkiem, osoby idące w przeciwnych kierunkach mają problem, by się minąć. Wkrótce to będzie już przeszłość. Miejsca parkingowe zostaną zlikwidowane, choć nie do końca.

W dni powszednie – od 20 do 7 rano będzie możliwe parkowanie samochodu na prawym pasie jezdni. Ruch w nocy będzie odbywać się na jednej jezdni. Pojazd można będzie zostawić bez ograniczeń godzinowych tylko w weekendy.

W ciągu tygodnia mieszkańcy, którzy wykupili abonament będą musieli szukać miejsc parkingowych na sąsiednich ulicach.

Kazimierz i Stare Miasto

Częściowy zakaz ruchu ma zostać wprowadzony na Placu Nowym. Z kolei na ulicach: Miodowa, Dajwór, Św. Wawrzyńca i Krakowskiej wjazd i parkowanie umożliwione będzie tylko mieszkańcom. Dodatkowo ul. Miodowa i Św. Wawrzyńca staną się jednokierunkowe na całej długości.

W okolicy Rynku Głównego powstaną ograniczone strefy z wjazdem i parkowaniem dla mieszkańców. Na ul. Krowoderskiej i odcinku ul. Szlak będzie droga jednokierunkowa. ZIKiT zamierza dopuścić parkowanie aut poza godzinami funkcjonowania strefy płatnego postoju, a więc w dni powszednie w godz. od 20 wieczorem do 10 rano. Dotyczy to tylko chodników, które mają od 1,5-2 metrów.

Ulica Dietla: W godzinach 7- 20 zakaz parkowania na chodniku na odcinku od ul. Starowiślnej do Krakowskiej, dwa pasy ruchu dla aut. W godzinach 20-7 oraz w soboty i niedziele: postój na prawym pasie jezdni w każdym kierunku.

Strefy ograniczonego ruchu (tylko dla mieszkańców):
Kazimierz:
w obrębie ulic Miodowej, Dajwór, św. Wawrzyńca, placu Wolnica, Krakowskiej, Dietla.
Kwartał między ulicami: Krupniczą, Podwale, Straszewskiego, Zwierzyniecką, Alejami Trzech Wieszczów.
Ulice: Radziwiłłowska, Marii Skłodowskiej-Curie, Zamenhofa.
Poszerzenie strefy B: o ul. Krótką i Krzywą.
Parkowanie w godz. 20-10: na chodnikach, na których po zaparkowaniu samochodów pozostanie dla pieszych przejście o szerokości od 1,5 do 2 metrów.

(js, Dziennik Polski)

Najnowsze

Co w Krakowie