Walka ze smogiem – tylko 444 dni na wymianę 21 793 kopciuchów

Na wymianę wszystkich kopciuchów w gminach wokół Krakowa pozostały 444 dni. A zlikwidować trzeba jeszcze 21 793 pieców węglowych najgorszej jakości. Do tej pory tempo wymiany starych kotłów grzewczych na ekologiczne nie daje nadziei, że uda się zlikwidować wszystkie kopciuchy do końca przyszłego roku.

Jak informuje Krakowski Alarm Smogowy, w pierwszym półroczu 2021 w 14 gminach zrzeszonmych w Metropolii Krakowskiej w pierwszym wymieniono 587 kotłów. To zaledwie 2 proc. kotłów przeznaczonych do likwidacji – wynika z monitoringu wymiany “kopciuchów” prowadzonego w ramach Inicjatywy „600 dni dla Czystego Powietrza”. Rośnie natomiast liczba wniosków o dotację do wymiany kotła. Łącznie złożono 2 489 wniosków, z czego 1249 złożono w Programie Czyste Powietrze, a 1240 w ramach programów gminnych. – Jest więc nadzieja, że tempo likwidacji starych kotłów wokół Krakowa może w końcu przyspieszyć – zaznaczają aktywiści antysmogowi. Zgodnie z uchwałą antysmogową do 1 stycznia 2023 r. zlikwidować trzeba jeszcze 21 793 kopciuchów w 14 gminach położonych wokół Krakowa. A do wejścia w życie uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego zostało 444 dni.

Najnowszy monitoring prowadzony w ramach Inicjatywy 600 obejmuje pierwsze półrocze 2021 roku: w 14 gminach wymieniono 587 urządzeń. Najwięcej kotłów wymieniono w Liszkach (114), jednak biorąc pod uwagę liczbę wymienionych urządzeń do liczby budynków, w których działają stare kotły do tych z najlepszym wynikiem dołączyły także Zielonki, gdzie w pierwszym półroczu zlikwidowano ponad 10 proc. wszystkich kopciuchów.

W pierwszym półroczu 2021 r. w niektórych gminach wzrosło tempo składania wniosków o dofinansowanie starych kotłów zarówno w programach gminnych jak i w programie Czyste Powietrze. Najwięcej wniosków złożono w Skawinie (438), Wieliczce (421) i Liszkach (262). – Można założyć, że jeśli tempo składania wniosków o dofinansowanie wymiany kotłów nie spadnie, najszybciej z wymianą pozaklasowych kotłów poradzą sobie Zielonki, Liszki, Wielka Wieś i Skawina – twierdzą działacze Krakowskiego Alarmu Smogowego.

– To dobry sygnał, że rośnie liczba osób zainteresowanych wymianą nieefektywnych, starych kotłów. Liczymy, że na zwiększenie tego tempa wpłyną planowane przez gminy kampanie – mówi Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego. – Pamiętajmy jednak z jakim zadaniem musimy się zmierzyć: tylko w samym obwarzanku pozostało prawie 22 tysiące kopciuchów do likwidacji. Co zamierzają włodarze i obywatele takich gmin jak Wieliczka czy Biskupice, w których wymieniono poniżej 1 procenta swoich kopciuchów? A prawo mówi, że od 1 stycznia 2023 roku użytkowanie tych kotłów będzie zakazane i karane – dodaje Andrzej Guła.

Najwięcej kotłów pozostało do wymiany w Wieliczce (4796), a najmniej w Zielonkach (458).

(red)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie