Walka ze smogiem. Gminy wokół Krakowa będą szybciej likwidować stare piece węglowe

fot. Pixabay

W gminach wokół Krakowa konieczne jest przyspieszenie walki ze smogiem. To dlatego rząd zdecydował, że w tzw. obwarzanku krakowskim realizowany będzie pilotażowy program „Czyste Powietrze”, którego celem jest przyspieszenie likwidacji starych pieców węglowych niespełniających norm ekologicznych.

O objęciu podkrakowskich gmin pilotażem poinformował w poniedziałek 9 marca 2020 roku wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz. Decyzję rządu potwierdził wicepremier Jarosław Gowin.

Rządowy program „Czyste powietrze” realizowany jest od kilku lat, ale jego efekty są mizerne. Na błędy, przez które likwidacja kopciuchów idzie bardzo powoli, wielokrotnie zwracali uwagę antysmogowi aktywiści. Dopiero teraz rząd uznał, że należy wprowadzić zmiany w programie – chodzi m.in. o uproszczenie zasad przyznawania dotacji na wymianę pieca na ekologiczny, skrócenia czasu oczekiwania na rozpatrzenie wniosku z 90 do 30 dni, włączenie gmin i banków do systemu przyjmowania wniosków. I te nowe zasady mają być wprowadzane pilotażowo dla gmin wokół Krakowa.

Wicemarszałek małopolski Tomasz Urynowicz i wicepremier Jarosław Gowin podpisują porozumienie ws. projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA. Fot. Grzegorz Skowron

Pomóc w walce ze smogiem ma także zintegrowany projekt LIFE EKOMAŁOPOLSKA, który województwo małopolskie będzie realizować z 25 partnerami, m.in. z miastem Kraków i gminami z powiatów okalających stolicę województwa. To będzie kontynuacja obecnie realizowanego programu LIFE, którego głównym celem jest podnoszenie kwalifikacji osób odpowiedzialnych za walkę ze smogiem. Jeśli Komisja Europejska poprze wniosek Małopolski, nowy LIFE ruszy w styczniu 2021 roku. W poniedziałek 9 marca 2020 roku porozumienie w sprawie realizacji LIFE EKOMAŁOPOLSKA podpisał w Urzędzie Marszałkowskim minister i nauki szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

GS

Zobacz także