Bogata kultura, niskie ceny, dobrze rozwinięta baza hotelowa i duża wartość historyczna – to tylko niektóre z elementów, które rok rocznie ściągają do Polski zagranicznych turystów. Okazuje się jednak, że według raportu porównywarki cen lotów loty.idealo.pl, Kraków nie jest już najchętniej odwiedzanym miastem w Polsce. Z kim przegrywamy?
Redakcja National Geographic, która przygotowała zestawienie najchętniej odwiedzanych polskich miast, wzięła pod uwagę wizyty turystów z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Holandii i USA, którzy w ubiegłym roku przylecieli do Polski w celach turystycznych.
Przez wiele lat mieszkańcy i władze Krakowa były przekonane, że to właśnie stolica Małopolski jest najpopularniejszym polskim miastem, które cieszy się największym zainteresowaniem zagranicznych turystów. Wpływać miała na to bogata architektura, zabytkowe centrum miasta oraz rewitalizacja terenów, które mają ogromne znaczenie dla historii II Wojny Światowej. Nic bardziej mylnego.
Z podsumowania National Geographic wynika, że największą popularnością wśród turystów cieszyła się Warszawa, która kusi nie tylko zabytkami, co nowoczesną architekturą, która łączy się z Traktem Królewskim. W ubiegłym roku stolica gościła 30 proc. turystów.
Na drugim miejscu zestawienia znalazł się Gdańsk, stolica pomorza, która przyciągała turystów zainteresowanym zarówno historią i architekturą, jak i korzystaniem z wypoczynku nad polskim morzem. Dodatkowo Gdańsk przyciąga również swoją historią związaną z wydarzeniami II Wojny Światowej oraz z działaniami Solidarności, które na zachodzie uchodzą za jedno z ważniejszych wydarzeń w historii Europy w ostatnich latach. Dzięki temu 16 proc. turystów odwiedzających Polskę, postawiło właśnie na Gdańsk.
Taki sam wynik, jak Gdańsk, uzyskał również Kraków. Stolicę Małopolski odwiedziło 16 proc. zagranicznych turystów. Na korzyść Krakowa przemawia bogata starówka, Zamek Królewski na Wawelu, Sukiennice oraz Kościół Mariacki, który co roku przeżywa prawdziwe oblężenie turystów. Coraz mocniej ścigają nas jednak Katowice, które odwiedziło aż 14 proc. turystów przebywających w Polsce. To znakomity wynik, który jest efektem pozytywnych zmian stolicy Górnego Śląska oraz rewitalizacji obszarów poprzemysłowych i górniczych. Ich miejsce zajęło m.in. Muzeum Śląskie w Katowicach, Międzynarodowe Centrum Kongresowe czy NOSPR doceniany wśród turystów interesujących się sztuką. Nie bez znaczenia jest również liczba rosnących festiwali, które cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród mieszkańców Polski, jak i zagranicy.
(tt)
fot. Jorge Lascar via Foter.com