Ważna rocznica w Katedrze Wawelskiej. Pojawią się prezydent i premier

Lech Kaczyński, były prezydent Polski obchodziłby dzisiaj 70. urodziny. Z tej okazji na Wawelu odbędzie się uroczysta msza. Na uroczystości pojawią się Jarosław Kaczyński, prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. 

Nabożeństwo odbędzie się o godz. 19.30 w Bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu. Organizatorzy ze względów bezpieczeństwa proszą o wcześniejsze przybycie. 

Lech Kaczyński urodził się 18 czerwca 1949 r. w Warszawie. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1971-1997 był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Gdańskiego.

Pod koniec lat 80. był jednym ze współpracowników Lecha Wałęsy, lidera Solidarności. W 1990 r. został wiceprzewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. 

W 2000 roku został ministrem sprawiedliwości, a rok później stworzył z Jarosławem Kaczyńskim Prawo i Sprawiedliwość. W latach 2002-2005 piastował urząd prezydenta Warszawy. Podczas kadencji otworzył m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2005 r. został wybrany prezydentem Polski.  

10 kwietnia 2010 r. Lech Kaczyński zginął razem z małżonką, Marią Kaczyńską w katastrofie Tu-154 pod Smoleńskiem. Na pokładzie znajdowało się 96 osób. Załoga leciała na 70. obchody zbrodni katyńskiej.

Para prezydencka została pochowana na Wawelu, w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Symboliczny grobowiec znajduje się również na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

 

Najnowsze

Co w Krakowie