Wchodzili do domów, rozkładali koce lub firany… Policja rozbiła gang złodziei

Fot. policja

Cztery osoby i kradzieże na tzw. legendę „handlu obwoźnego”. W ten sposób złodzieje okradli seniorów na kwotę ponad 65 tys. zł. Za przestępstwa grozi im do 10 lat więzienia.

 Od czerwca do sierpnia trzy domostwa (dwa na terenie powiatu krakowskiego i jedno na terenie powiatu wadowickiego) zostały okradzione przez złodziei działających metodą na tzw. legendę „handlu obwoźnego”.

– Złodzieje pukali do drzwi starszych osób pod pretekstem sprzedaży kocy lub firan. Dopytywali się też o niepotrzebne stare ubrania lub prosili o udostępnienie wody do chłodnicy w samochodzie, . Kiedy już dostali się do środka, wówczas jeden ze złodziei zagadywał domowników, drugi w tym czasie zasłaniał widok na inne pokoje poprzez rozłożenie koca lub firanki, a trzeci z nich, wykorzystując nieuwagę domowników, szabrował pokoje, skąd kradł pieniądze – wyjaśniają policjanci.

W jednym z przypadków złodzieje, plądrując dom, włamali się do jednego z pomieszczeń. Łącznie, z trzech domostw, sprawcy ukradli ponad 65 tys. zł.

Policjanci wytypowali złodziei. Jest to małżeństwo w wieku 59 i 61 lat, ich 33-letnia córka z powiatu chrzanowskiego oraz 37-letni mieszkaniec powiatu zawierciańskiego. Zebrany materiał dowodowy w sprawie nie budził wątpliwości, że to właśnie oni stoją za dokonanymi kradzieżami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty dokonania kradzieży z włamaniem.

Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Śledczy przypuszczają, że podejrzani w podobny sposób mogli okraść większą liczbę osób i proszą o zgłaszanie się pokrzywdzonych do Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, dzwoniąc pod numer telefonu 47 83 57 640, ewentualnie na numer 112. Sprawcy poruszali się m.in. pojazdami m-ki Opel Vectra koloru ciemnogranatowego i Mitsubishi Carisma koloru srebrnego. 

Zobacz także