Weekend naszpikowany wydarzeniami! Zobacz, co dzieje się w Krakowie

Koncert / fot. Pixabay

Gotowi na pierwszy kulturalny weekend sierpnia? Warto, bo Bagatela wraca ze spektaklami w ramach Letniego Festiwalu Komedii! Nie zapominamy również o nowohuckich atrakcjach – spacerach i koncertach. Poza tym jak zawsze sporo newsów dla kinomanów.

Zaczynamy od Letniego Festiwalu Komedii w Bagateli. Po krótkiej letniej przerwie teatr wraca ze swoimi czołowymi spektaklami. W piątek obejrzycie “Szalone nożyczki”, czyli niezwykłą komedię kryminalną rozgrywającą się w krakowskim salonie fryzjerskim, nad którym mieszka upiorna pianistka. W sobotę i niedzielę na scenie Bagateli “Kłamstwo… o miłości”, czyli powrót bohaterów znanych z “Prawdy o…zdradzie”. Zobaczcie powikłane wzajemnie romanse dwóch zaprzyjaźnionych małżeństw. Co wyniknie z ich uczuciowych zawirowań? Wszystkie spektakle rozpoczną się o godz. 19:15.

W Dworku Białoprądnickim już w piątek kolejne Fest Granie! Tym razem zagra dla Was JANKA, czyli projekt czołowych twórców polskiej sceny elektronicznej – Hatti Vatti i Daniela Drumza. Łączy ich zamiłowanie do dubu, klasycznej klubowej estetyki oraz analogowych syntezatorów. W połączeniu z samplerami, gitarowymi efektami i automatami perkusyjnymi tworzą wyjątkowe brzmienia charakteryzujące się wpływami od dubu do ambientu po brytyjską muzykę basową. Taneczna muzyka w sam raz na rozpoczęcie weekendu! Początek koncertu o godz. 20.

Kino Mikro nadal zaprasza na swój wakacyjny przegląd dobrego kina pod hasłem “Wkinowzięci”. W każdym wakacyjnym tygodniu możecie odświeżyć sobie trzy wybrane filmy w promocyjnej cenie. Tym razem będzie to chociażby jeden z największych włoskich hitów ostatnich lat, czyli “Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Przypominamy, że już we wrześniu na ekrany kin wejdzie polski remake tej produkcji! Kolejną propozycją Mikro jest “Szczęśliwy Lazarro” – również włoska produkcja, jednak osadzona w stylu realizmu magicznego. Ostatni film to “Climax” – najnowsze dzieło kontrowersyjnego reżysera – Gaspara Noe. Zajrzyjcie do kina!

Wakacyjne Podróże Filmowe kontynuuje Agrafka. Tym razem przez cały tydzień będziemy oglądać filmy skupiające się pod hasłem “W drodze”. W piątek zaczniemy od Oscarowego “Green Book”, czyli opowieści o nietypowej przyjaźni czarnoskórego muzyka i jego szofera włoskiego pochodzenia. Wyśmienity humor i trochę wzruszeń, polecamy! W sobotę na ekranie “Paterson” Jima Jarmuscha, czyli celebracja codzienności. Kierowca autobusu (w tej roli Adam Driver) okazuje się być skrytym poetą, w swoich wierszach trafnie opisując otaczającą rzeczywistość. A w niedzielę włoski film “Zwariować ze szczęścia” z dwiema brawurowymi postaciami kobiecymi. Nietypowa przyjaźń tym razem doprowadzi do ucieczki ze szpitala psychiatrycznego. Tylko co dalej? Wszystkie seanse na tarasie Kina Agrafka o godz. 21:30.

Letnie Tanie Kinobranie pod Baranami także trwa! Tym razem od piątku obejrzymy filmy, które nas poruszą. Na ekranie m.in. nominowane w tym roku do Oscara “Kafarnaum” libijskiej reżyserki Nadine Labaki. To historia chłopca, który oskarżył swoich rodziców w sądzie o to, że się urodził. Z kolei film “53 wojny” inspirowany jest życiem Grażyny i Wojciecha Jagielskich.Perspektywa żony reportera wojennego jeszcze nigdy nie była tak bliska, a to dzięki wyśmienitej roli Magdaleny Popławskiej. Ostatni film Kingi Dębskiej “Zabawa, zabawa” to historia trzech kobiet w różnym wieku – studentki, prokurator i lekarki – które zmagają się z problemem alkoholowym. A to tylko niektóre z tytułów, które w repertuarze Baranów będą się przewijać przez następny tydzień. Polecamy!

W niedzielę zajrzyjcie w okolice NCK – odbędzie się tam kolejny koncert z cyklu “Nuty z Huty”. Tym razem na plenerowej scenie wystąpi Adam Grzanka i jego goście. Kto będzie towarzyszyć Grzance? Bohater – nowohucki wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent, współtworzy duet JaZzEwoLucJe. W niedzielę wystąpi razem z nowohuckim raperem Lajoszem. Poznacie też Nowa Huta Mish Mash Band – orkiestrę mobilną, która wykona lokalny hymn. Będzie teżzespół FLUE, który łączy w ciekawy sposób oldschool z nowoczesnością. Początek o godz. 18, będzie się działo!

W sobotę macie niepowtarzalną okazje, by zobaczyć w akcji Kabaret Piwnicy pod Baranami! Co proponują artyści? Improwizacje, plotki polityczne i towarzyskie, przede wszystkim jednak literaturę – żart i wielką poezję. Legendarny Kabaret Piotra Skrzyneckiego wzrusza przypominając swoje sztandarowe piosenki, zaskakuje nowymi kompozycjami i rozśmiesza aktualną satyrą polityczno-społeczną. Każdy wieczór, choć utrzymany w wypracowanej przez 60 lat jednorodnej stylistyce, jest wyjątkowym wydarzeniem artystycznym. Bądźcie w Piwnicy pod Baranami w sobotę o godz. 21.

Już w sobotę o godz. 15 możecie się przespacerować po Nowej Hucie śladami jej muzycznej historii! Gdzie występował zespół VooDoo? W jakich okoliczność nagrał i wydał pierwszą płytę długogrającą? Co to był „Departament of Rock”? Kim był Stanisław Florek? Gdzie odbył się pierwszy koncert jazzowy w Nowej Hucie? Gdzie mieścił się pierwszy klub jazzowy w dzielnicy? Na te oraz wiele innych pytań znajdą odpowiedź uczestnicy spaceru wokół miejsc związanych z historią muzyki rozrywkowej w Nowej Hucie. Oprowadzi Was Paweł Jagło, historyk Nowej Huty. Na spacer obowiązują zapisy!

W najbliższy weekend polecamy Wam też odwiedzić Historyland! To nietypowe muzeum znajdujące się w budynku starego dworca PKP, w którym historię Polski i Polaków można odkrywać w wyjątkowy sposób. Znajdziemy tu bowiem makiety obrazujące ważne wydarzenia i zabytki, które zostały zbudowane z ponad miliona klocków LEGO – m.in. osada w Biskupinie, Drzwi Gnieźnieńskie, bitwa pod Grunwaldem, bitwa pod Oliwą, klasztor na Jasnej Górze, obrona Westerplatte, bitwa o Monte Cassino czy Stocznia Gdańska. W najbliższy weekend Wasze dzieci mogą też zapisać się na ciekawe warsztaty! W sobotę o godz. 12 możecie poznać technikę sitodruku i z jej pomocą stwórz nadruk logo HistoryLandu na koszulkę, torbę eko lub plecak! Z kolei godzinę wcześniej, bo o 11, odbędą się warsztaty „Kreatywnie o architekturze”. Dzieci będą mogły spojrzeć na miasto przyszłości z różnych perspektyw. Stworzą je wspólnie i zastanowią się, jakie będą jego funkcje. Na wszystkie wydarzenia obowiązują wcześniejsze zapisy.

A może tak weekend na powietrzu? Idealna propozycja to Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema! Na powierzchni ponad 6 hektarów parku rozmieszczone są: urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki, ekspozycja geologiczna „Geo-gródek”, ekspozycja sensoryczna „Zapachowo” i zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt”. Ogród oferuje też zwiedzanie, udział w warsztatach, pokazy spektakularnych eksperymentów naukowych. Nie można się tam nudzić!

td, krakow.pl

Zobacz także