Weekend zapchany atrakcjami. Zobacz, co się dzieje w Krakowie!

fot. Tomasz Ćwiertnia / materiały prasowe

Jak lato, to plener! W tym tygodniu zdecydowanie wyciągamy Was na zewnątrz. Seanse filmowe pod chmurką, widowiska w Noc Teatrów, mapping na Teatrze Słowackiego czy wreszcie Festiwal Zaczarowanej Piosenki – to tylko niektóre z wydarzeń, jakie czekają na Was w ten weekend w Krakowie. Przeczytajcie i zaplanujcie swój kulturalny czas!

Zaczynamy od kolejnej już edycji Nocy Teatrów! Z soboty na niedzielę będziecie mogli zobaczyć spektakle nie tylko w salach teatralnych, ale też w plenerze: na pl. Szczepańskim, Małym Rynku, alei Róż czy na pl. Niepodległości.

Co Wam szczególnie polecamy? Na Małym Rynku widzowie obejrzą spektakl Teatru Nikoli „Ptasia suita” i widowisko ogniowo-pirotechniczne „Narodziny Gwiazdy” w wykonaniu Krakowskiego Teatru Ulicznego „Scena Kalejdoskop”. Z kolei na alei Róż można będzie obejrzeć widowisko plenerowe „Nowa Huta” przygotowane przez Teatr KTO z okazji jubileuszu 70-lecia tej najmłodszej dzielnicy Krakowa. Na placu Szczepańskim wystąpią Teatr Vivre Fuegos ze spektaklem „Każdy ma prawo tworzyć byle co” oraz Teatr Vis a Vis, który zaprezentuje przedstawienie „Pierrot i Kolombina”. A to tylko początek długiej listy wydarzeń, w których możecie wziąć udział. Polecamy!

Jak Noc Teatrów, to musi być też Noc Tańca! Na taką imprezę zapraszamy Was w najbliższą niedzielę. Pokazy i spektakle taneczne będą prezentowane w salach widowiskowych i w plenerze. Na Małym Rynku od godz. 14 aż do późnego wieczora będziemy oglądać występy taneczne w stylu lat 20. i 30,. rock&dance, tańce dworskie czy swing. Na skwerze przed NCK zobaczycie m.in. widowiskową capoeirę, break dance, taniec orientalny czy irlandzki. A na Rynku Podgórskim nie zabraknie tańca brzucha, samby czy tańców hawajskich. Będzie się działo, a wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Jeszcze do niedzieli w Kinie pod Baranami potrwa Festiwal Filmowy Wiosna Filmów, prezentujący najgłośniejsze filmy sezonu nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Co w repertuarze?  W czwartek na ekranie film Nikolausa Leytnera, „Trafikant”, to wzruszająca historia niezwykłej przyjaźni młodego chłopaka ze słynnym Zygmuntem Freudem, z Wiedniem pod rządami nazistów w tle. W piątek zobaczymy najnowsze dzieło rumuńskiego reżysera Radu Jude – „Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy”. Tytuł filmu stanowi nawiązanie do słów marszałka Iona Antonescu, który swoją przemową w 1941 roku rozpoczął czystki etniczne na froncie wschodnim. Na autentycznych wydarzeniach z życia oparty jest także film „Yuli” opowiadający o słynnym baletmistrzu z Hawany, Carlosie Acosta, który wystąpił również w głównej roli. Zobaczymy go w sobotę. Wszystkie seanse o godz. 19.

Teatr im. Juliusza Słowackiego zaprasza na wielki mapping na trzech ścianach swojego budynku! To widowisko naprawdę zrobi na Was wrażenie – przyjdźcie pod teatr w piątek o godz. 21:30! Mapping będzie towarzyszył innemu wydarzeniu. Helena Modrzejewska będzie pierwszą aktorką, której wizerunek zostanie upamiętniony na srebrnej monecie w ramach serii „Wielkie aktorki”. Modrzejewska wielokrotnie występowała w sztukach autorstwa Juliusza Słowackiego, nie można było więc uczcić tej okazji w innym miejscu.

Do BAL-u wracają na letni sezon seanse plenerowe! W najbliższą sobotę zobaczymy tam klasykę kina bałkańskiego, czyli film „Czarny kot, biały kot” Emira Kusturicy. Matko Destanov jest drobnym rzezimieszkiem żyjącym nad Dunajem wraz z 17 letnim, leniwym synem Zarije. Gdy kolejny „pewny” interes kończy się fiaskiem, Matko wpada na pomysł, aby zwrócić się o pomoc do znanego gangstera Dadana. Jest jednak jeden haczyk, Dadan ma siostrę, którą usilnie chce wydać za mąż i jego wybór pada właśnie na Zarija. Czy jednak ten plan będzie podobał się młodej parze? Seans rozpocznie się o godz. 21, wpadajcie do BAL-u!

Już w piątek kolejny koncert z cyklu Solvay Nocą! W Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay” usłyszymy na ich scenie grupę Izzy and The Black Trees oraz Kaśkę Sochacką! Czego się możecie spodziewać? W występach Izzy i czarnych drzew dominuje punkowa energia przeplatana delikatniejszymi momentami oraz nutką psychodelii – the Pixies, Patti Smith band, Nick Cave, to niektóre skojarzenia publiczności, która miała już okazję zobaczyć zespół na żywo. Z kolei Kaśka Sochacka to drobna blondynka z zachrypniętym głosem, która jak wszystkie dziewczyny urodzone w latach 90-tych, zawsze chciała śpiewać. Szerszej publiczności dała się poznać w talent show „Mam Talent”, gdzie dotarła do finału. Aktualnie Kaśka pracuje nad swoim debiutanckim albumem razem z Piotrem Madejem, producentem i artystą znanym pod pseudonimem Patrick the Pan.

A może trochę muzyki etnicznej? W Strefie w piątek jako prolog festiwalu EtnoRozstaje wystąpi węgierska grupa Szépszerével. Zespół czerpie z tradycji Czangów (Csángó) – gra tradycyjną żywiołową, energetyczną, transową węgierską muzykę ludową, wywodzącą się z rejonów Mołdawii i Gimeszu. Propagują tradycyjne stroje instrumentów, takież melodie, skale muzyczne, piosenki i tańce w odpowiednich tempach. Chętnie uczą publiczność swoich tańców, które grają, a także piosenek, wraz tekstami (!), aby wszyscy mogli dołączyć do śpiewu podczas tańca. No to coś czujemy, że będzie i edukacyjnie i wesoło! Początek piątkowego koncertu o godz. 20.

Przenieśmy się teraz do Dworku Białoprądnickiego. Zapraszamy na ich wyjątkową wystawę instalacji typu site-specific opartą o technikę camera obscura w ruinach XVI-wiecznej baszty. Gra światłem zewnętrznym, którego na co dzień pozbawiona jest Baszta, prowadzi do jej ożywienia. Na fundamentach budowli wyświetlają się ludzie i życie rozgrywające się na placu przed Dworkiem Białoprądnickim. Projekt przygotował artysta sztuk wizualnych Bartolomeo  Koczenasz – na co dzień tworzący obiekty fotograficzne, wspierającego akcje pro-ekologiczne. Wernisaż odbędzie tej interesującej wystawy zatytułowanej „To jest rewelacyjna dziura” odbędzie się w piątek o godz. 19.00 w Galerii Baszta.

Zobacz także