Wejdź do gry, w której zwycięzcą jest Kraków i jego mieszkańcy!

W poprzednim ustroju ludzie wstawali o 5 rano, by zająć kolejkę do urny i otrzymać za to kwiatka. Dziś roślinki zastąpiły dużo poważniejsze rzeczy, a oddanie głosu trwa dosłownie tyle, co zapoznanie się z projektami. Budżet Obywatelski zrewolucjonizował łatwość głosowania i to w sprawach najbardziej istotnych dla krakowian.

Tu nie trzeba szukać odpowiedniego lokalu wyborczego czy tracić czasu w kolejce. Wystarczy rozsiąść się w fotelu, kilka razy kliknąć i gotowe. A ten głos waży znacznie więcej niż oddany np. w wyborach parlamentarnych, bo nie jest jednym z milionów, ale tysięcy.

Niesamowite projekty

Nie ma lepszego i prostszego sposobu na decydowanie, jak będzie wyglądał Kraków. Do podziału jest aż 12 milionów złotych, które mogą iść na ścieżki rowerowe, siłownie pod chmurką, parki, łatanie chodników, naukę dla dzieci, czy pomoc seniorom. Wybór jest wielki i co najważniejsze – w dużej mierze dotyczy miejsc, które znajdują się góra kilkaset metrów od nas.

– Niektóre projekty są naprawdę niesamowite. Wielki uznanie dla tych, którzy je zgłaszali – przyznaje pani Joanna.

Samo głosowanie jest banalnie proste i – co ważne – mogą to robić osoby już od 16. roku życia, a to właśnie głosy młodych często są decydujące. Siłę mają wielką, ponieważ oddanie głosu nie wymaga od nich niemal żadnego wysiłku.

Trwa to mniej więcej tyle, co sprawdzenie skrzynki mailowej, wrzucenie posta na Facebooka czy zamieszczenie zdjęcia na Instagramie. Co więcej, można to zrobić także za pomocą smartfonu, np. podczas jazdy tramwajem, przerwy w zajęciach, czy oczekiwania na znajomych. By zagłosować, należy wejść TUTAJ.

W razie problemów można też zajrzeć do bardzo czytelnej instrukcji głosowania, a nawet zadzwonić na infolinię (tel. 12 616 11 11).

Punkt do głosowania znajdzie Ciebie!

Budżet Obywatelski daje również możliwość głosowania w tradycyjny sposób, ale tu znów nie trzeba biegać za swoim lokalem wyborczym, bo może okazać się, że lokal wyborczy… sam nas znajdzie. Co prawda udostępniono tradycyjne miejsca do głosowania (spis lokali znajduje się TUTAJ), ale można też połączyć głosowanie z udziałem w pikniku, obchodami dnia dzielnicy lub po prostu spacerem. Wszystko dzięki punktom mobilnym, które wyglądają tak:

Jeżeli ktoś jeszcze nie głosował w Budżet obywatelski miasta Krakowa to zapraszamy na ul. Dietla 😉

Posted by Tomasz Daros on Sunday, June 24, 2018

 

Z kolei wykaz miejsc, w których można spotkać mobilne punkty do głosowania, znajduje się poniżej

Koniec marudzenia! Można zmienić Kraków w 5 minut, nawet sprzed komputera

Głosowanie na wybrane projekty w Budżecie Obywatelskim trwa już tylko do soboty (tj. 30 czerwca). Co ważne, by oddać głos, nie trzeba być zameldowanym w Krakowie – wystarczy tylko zadeklarować, że tu się mieszka.

– To świetna wiadomość, bo nie muszę załatwiać jakiś papierkowych formalności. Dla nas, studentów, to wielkie ułatwienie. Fajnie, że możemy zrobić coś dla miasta, w którym na co dzień żyjemy – przyznaje Piotr, student czwartego roku socjologii.

zdjęcie tytułowe / fot. Pixabay

Najnowsze

Co w Krakowie