Aktualności Miasto

Widzisz czarny dym unoszący się z komina? Zgłoś to wypełniając ankietę

Krakowianie otrzymali nowe narzędzie do walki o czyste powietrze. Miasto uruchomiło ankietę w której można zgłaszać podejrzane paleniska.

Ankieta znajduje się TUTAJ.

Można z niej skorzystać za pomocą komputera, lub telefonu komórkowego, instalując wcześniej aplikację Survey123.

– Dzięki formularza mamy możliwość anonimowo wysłać zgłoszenie, które następnie jest przekazywane do wydziału ds. jakości powietrza. Tam zgłoszenie będzie analizowane, czy w danej lokalizacji występuje palenisko i czy został złożony wniosek o wymianę pieca – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik do spraw czystego powietrza w Krakowie.

– Chcemy w ten sposób zaktualizować bazę danych na temat liczby pieców w Krakowie. Jeśli okaże się, że w danej lokalizacji jest piec, który wymaga wymiany, będzie tam wysyłany zespół doradczy z informacją o wymianie – dodaje Ścigalski. Co innego, jeśli w danej lokalizacji spalane będą np. śmieci. – Wtedy zgłoszenie trafi do Straży Miejskiej – podkreśla pełnomocnik ds czystego powietrza.

Warto pamiętać, że miasto prowadzi też aplikację Powietrze Kraków, za pomocą której mieszkańcy mogą sprawdzić stan jakości powietrza (średni dla miasta lub konkretnej stacji pomiarowej). W aplikacji jest również baza wiedzy, informację o zanieczyszczeniach, podjęte działania w walce ze smogiem. Ma też możliwość wysyłania raportów. Jeśli użytkownik widzi dziwny dym, palone śmieci to może z aplikacji wysłać automatycznie zdjęcie z lokalizacją takiego paleniska.

(wm, krakow.pl)