Więcej policjantów przy szkołach

Nie będzie litości dla kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego w pobliżu szkół – zapowiadają krakowscy policjanci. Dziś rusza akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. – Jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom poruszającym się po drogach po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej, które często aby dojść do szkoły muszą pokonać ruchliwą jezdnię – mówi Katarzyna Cisło z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Policjant w szkole / fot. KWP Kraków
Policjant w szkole / fot. KWP Kraków

W rejonach szkół policjanci zdecydowanie reagować będą na wykroczenia popełniane przez kierujących, szczególnie takie jak nadmierna prędkość, kierowanie po użyciu alkoholu, wyprzedzanie w rejonach przejść dla pieszych i w okolicach placówek szkół, przewożenie dzieci pojazdami niesprawnymi technicznie oraz w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu, a także na inne wykroczenia  stwarzające zagrożenie w ruchu drogowym.

– Ponadto we wrześniu i październiku będziemy dążyć do skontrolowania wszystkich autobusów dowożących dzieci do szkoły – dodaje Cisło.

Przez cały okres roku szkolnego policjanci prowadzić będą stałą, systematyczną pracę z dziećmi i młodzieżą szkolną ukierunkowaną głównie na profilaktykę i edukację uczniów najmłodszych klas.

Mimo prowadzenia wzmożonych działań przez Policję, rodzice nie mogą czuć się zwolnieni z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa swym pociechom. – Przed rozpoczęciem roku szkolnego powinni oni pokazać dzieciom nie najkrótszą, a najbezpieczniejszą drogę o szkoły. Tą drogą wspólnie z dziećmi powinni kilkakrotnie przejść utrwalając prawidłowe zachowania w drodze do szkoły  i zwracając uwagę  na  zagrożenia związane z ruchem drogowym – radzi policjantka.

(ip)

fot. KWP Kraków

Najnowsze

Co w Krakowie