Dworzec autobusowy się rozrasta

Dodatkowe miejsca dla autokarów i nowe przystanki dla pasażerów mają zwiększyć przepustowość dworca autobusowego w Krakowie o 20 procent. Obecnie trwają prace modernizacyjne. Szef  Małopolskich Dworców Autobusowych Marcin Fall ogłosił w piątek, że inwestycja zostanie oddana do użytku w listopadzie tego roku.

Pierwotnie dworzec miał być gotowy jeszcze na Światowe Dni Młodzieży, ale podczas budowy okazało się, że na teren muszą wejść archeolodzy. Wszystko za sprawą znaleziska – pozostałości fundamentów z przełomu XIX i XX wieku.

Nadchodzi dobra zmiana

Wizualizacja / źródło: MDA
Wizualizacja / źródło: MDA

Jednak na dzisiaj większość prac zostało już zakończonych. – Gotowa jest już konstrukcja nowej płyty, a trwają jeszcze prace związane z wykończeniem – powiedział prezes Fall.

Dzięki rozbudowie dworca, jego przepustowość zwiększy się o 20 procent. – Obecnie jest trochę ciasno, pasażerowie muszą się przeciskać między sobą. Liczę, że po remoncie już tak nie będzie – mówi nam pani Joanna, która często podróżuje na trasie Kraków – Rabka.

Władze MDA nie mają wątpliwości, że wszyscy odczują dobrą zmianę. Sporym ułatwieniem będą bowiem przejścia na parking nad dworcem kolejowym oraz do tuneli „Magda” i „Antresola”. Dzięki windom zyskają także niepełnosprawni. Wszystkie praca mają się zakończyć w listopadzie tego roku.

Gotowi na pielgrzymów

Jednak, jak przekonuje prezes Fall, dworzec już teraz jest gotowy na obsługę podróżnych podczas ŚDM, które pod koniec lipca odbędą się w stolicy Małopolski.

– Jesteśmy przygotowani na obsługę większego ruch. Powstaną dodatkowe stanowiska informacyjne, a dla obcokrajowców przygotujemy materiały w różnych językach. Wzmożone będą także środki bezpieczeństwa – wylicza Marcin Fall.

(rg)

fot. MDA

Najnowsze

Co w Krakowie