Wielka draka o Igrzyska Europejskie. Majchrowski odpowiada Sasinowi: Rząd chce się wymiksować z gwarancji

– Nauczony doświadczeniem z Igrzysk Zimowych, nie mogę sobie pozwolić na to, aby wbrew mieszkańcom zorganizować tego typu imprezę – mówił Jacek Majchrowski podczas briefingu prasowego. To odpowiedź na słowa wicepremiera Jacka Sasina.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Sasin był gościem RMF FM. W rozmowie z Krzysztofem Ziemcem dość ostro skrytykował oczekiwania prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego wobec rządu. A prezydent chce mieć gwarancje finansowe dla inwestycji potrzebnych do zorganizowania Igrzysk Europejskich.

– Pan prezydent Jacek Majchrowski zachowuje się w tej sprawie troszkę dziwnie. Z jednej strony jest organizatorem, z drugiej oczekuje, że ktoś za niego te igrzyska w Krakowie zorganizuje. Myślę, że dobrze by było, żeby podjął ostatecznie taką decyzję, czy chce być tym organizatorem, czy nie” – mówił wicepremier. – Prezydent Majchrowski powinien skierować przede wszystkim do siebie. To Kraków i województwo małopolskie, a nie rząd jest organizatorem igrzysk europejskich. To trzeba wyraźnie powiedzieć. To Kraków i Małopolska zgłosiły swoją chęć organizacji tych igrzysk i zostało im organizacja tej imprezy przyznana. My, jako rząd, nie uciekamy od wsparcia organizatorów tych igrzysk, jesteśmy na to gotowi.

Teraz Majchrowski odpowiedział Sasinowi. – Jeśli od prawie dwóch lat nie możemy się doprosić, aby wyszła w życie specustawa, która będzie regulowała te sprawy, to chciałem zwrócić uwagę, że jak nie będzie specustawy, to wszystkie inwestycje nie będą mogły być realizowane. Wtedy trzeba stosować normalne przetargi, z odwołaniami, co zajmuje więcej czasu i wtedy pewnych rzeczy się nie wykona – stwierdził prezydent Krakowa.

– W tym momencie Igrzyska są do zorganizowania, jeśli gwarancje i specustawa będą na początku drugiego kwartału tego roku – dodał Majchrowski.

– Nie oczekuję, żeby rząd w czymkolwiek wyręczał Kraków. Oczekuję, że igrzyska europejskie zostaną zorganizowane wspólnie: z rządem, z Europejskim Komitetem Olimpijskim, przy współpracy Polskiego Komitetu Olimpijskiego i z województwem małopolskim – zakończył prezydent Krakowa.

(ko) 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie