Wielki gest Elżbiety Filipiak. 300 tysięcy złotych dla Szpitala Uniwersyteckiego

Elżbieta Filipiak (fot. Cracovia.pl)

Kolejny piękny gest podczas epidemii koronawirusa. Przewodnicząca rady nadzorczej Comarch SA, Elżbieta Filipiak przekazała 300 tys. złotych na rzecz Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Datek zostanie przeznaczony na zakup specjalistycznego sprzętu do walki z wirusem SARS-CoV-2.

Pani Elżbieta Filipiak, prywatnie żona prezesa Cracovii Janusza Filipiaka, wzięła udział w zbiórce na zakup systemu do dekontaminacji pomieszczeń gazową formą nadtlenku wodoru. Urządzenie w bardzo szybkim czasie dezynfekuje pomieszczenie, do którego trafiają chorzy lub z podejrzeniem zakażenia. Obecnie taka procedura trwa kilkadziesiąt minut, a w niektórych przypadkach nawet 2 godziny, co spowalnia przyjęcia następnych pacjentów.

Celem zbiórki było zebranie 268 tysięcy złotych. Kwota ta szybko została przekroczona. Po trzech dniach zaksięgowano już 599 067,69 zł.

Filipiak wsparła akcję kwotą 300 tys. zł. Dzięki jej hojności do szpitala trafi też monitor do endoskopów wraz z wyposażeniem – jednorazowymi bronchoskopami i videorurkami intubacyjnymi. Zarażenie koronawirusem może prowadzić do zapalenia płuc. Do tej pory – gdy pacjent cierpiał na niedrożność dróg oddechowych albo wymagał ciężkiej intubacji lub gdy lekarz chciał ocenić uszkodzenie płuc – wykorzystywano wieżę endoskopową wraz z końcówkami podlegającymi sterylizacji. Mniejszy, poręczniejszy, ale także przeznaczony do jednorazowego użytku sprzętu nie tylko usprawni pracę, ale także ograniczy ryzyko przeniesienia wirusa poza wydzielone obszary.

Te dwa urządzenia to tylko wierzchołek góry lodowej, dlatego organizatorzy akcji #ujdlaszpitala nie zwalniają i od razu zapowiedzieli kolejny etap zbiórki. Tym razem chcieliby kupić systemy tzw. ucyfrowienia analogowych aparatów do wykonywania zdjęć przyłóżkowych RTG na dwóch oddziałach – chorób zakaźnych oraz intensywnej terapii, które w momencie przekształcenia szpitala w szpital jednoimienny zostały przeznaczone dla pacjentów zakażonych i z podejrzeniem COVID-19. Dotychczas w tych miejscach były wykorzystywane klasyczne aparaty analogowe. Kupno sprzętu, umożliwiające uzyskanie obrazu cyfrowego bez konieczności opuszczania obszaru zakażonego, znacznie ograniczy możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Szpital nadal potrzebuje pomocy. Można jej udzielić przelewając wybraną przez siebie kwotę, korzystając z tych danych: Szpital Uniwersytecki w Krakowie, ul. Mikołaja Kopernika 36, 31-501 Kraków, Bank Gospodarstwa Krajowego 85 1130 1150 0012 1143 8620 0006, z dopiskiem UJDLASZPITALA. Pomóc można także, promując akcję i zachęcając innych do przyłączenia się do niej oraz śledząc jej przebieg na fanpage’u Uniwersytetu Jagiellońskiego na Facebooku.

ml, inf. prasowa

Zobacz także