Wielki jubileusz potentata komiksów 

TM-Semic obchodzi jubileusz 30-lecia istnienia! W latach 90. byli niekwestionowanym potentatem na rynku komiksowym, a najbardziej znanym adresem firmy była ulica Rzymska w Warszawie. Jednak wcześniej wydawnictwo nazywało się TM-Systemgruppen a komiksy redagowane były przez firmę Codem, która siedzibę miała przy ul. Powiśle w Krakowie. Dziś mieści się tam Hotel Sheraton.

Po zmianie ustroju w Polsce łatwiej można było dostać zagraniczne produkty. Wśród nich też amerykańskie komiksy. Nie mogła zaistnieć mania na filmy Marvela, bo samych filmów było mało i zdecydowanie jakością odbiegały od współczesnych obrazów takich, jak: „Iron-Man” czy „Kapitan Ameryka”.

Warto jednak zaznaczyć, że trochę ekranizacji komiksów odniosło już wtedy sukces, jednak chodzi raczej o tytuły związane ze stajnią DC: „Batman” Tima Burtona czy jego kontynuacja z Dannym DeVito w roli Pingwina. Także starszy „Superman” z Christopherem Reevem. To głównie dzięki komiksom mogliśmy ich poznawać. Superman, Batman, Punisher i Spider-Man na rynku pojawili się w czasach, kiedy polska redakcja Semica znajdowała się jeszcze w stolicy Małopolski.

W roku 1991 TM-Systemgruppen zmieniło nazwę i siedzibę. Przez lata wypuściło mnóstwo komiksów, w których oprócz wymienionych wcześniej, czytelnicy mieli okazję spotkać członków korpusu Green Lanter, Obcych, Predatorów, X-Men, Lobo, Conana, G.I.Joe a nawet Alfa.

Wydawnictwo pod koniec swej działalności funkcjonowało pod nazwą Fun Media. Publikowało już zdecydowanie mniej komiksów a na rynku pojawiła się konkretna konkurencja. Ostatecznie firma zamknęła działalność w roku 2003, jednak do dziś wydane przez nią komiksy można nabyć na aukcjach internetowych czy w antykwariatach.

Z okazji jubileuszu 30. lat od powstania wydawnictwa, przypominamy kilka z opublikowanych przez TM-Semic komiksów, zarówno z okresu krakowskiego jak i z czasów, kiedy redakcja znajdowała się w Warszawie.

Batman 1/90

Pierwszy numer serii o Batmanie stanowiła adaptacja filmu Tima Burtona z 1989 r. z Michaelem Keatonem w roli tytułowej. Bohaterowie komiksu mają twarze aktorów a sama historia odbiega od komiksowego pierwowzoru. Kolejne adaptacje filmów o Batmanie pojawiały się w ramach „Wydań Specjalnych TM-Semic”.

Ostatnie Łowy Kravena – Spider-Man 1-3/94

Dobrą rekomendacją może być informacja, że komiks ten został ponownie wydany na naszym rynku lata później w ramach „Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela”. Co takiego przedstawia ta historia? Pewien myśliwy poluje na Spider-Mana. Ten stał się ofiarą i trafił na cmentarz a tytułowy Kraven przywdział kostium Pająka i zajął jego miejsce. Za scenariusz odpowiada Jean Marc DeMatteis, za rysunki Mike Zeck.

Green Lanter: Ganthet’s Tale – Wydanie Specjalne 1/95

Po zakończeniu publikacji miesięcznika „Green Lantern” wydawnictwo zaprezentowało jeszcze jeden komiks ze strażnikami kosmosu. Warto wspomnieć, że w jego powstanie zaangażowany był Larry Niven, pisarz hard sf. Za warstwę rysunkową odpowiadał John Byrne.

Człowiek ze Stali – Superman 1/90-2/91

Początki przygód Supermana w wersji Johna Byrne’a. Widzimy Krypton, czyli rodzinną planetę Supermana, jego młodość w Kansas, przeprowadzkę do Metropolis i pierwsze wydarzenia już po założeniu kostiumu. Bardzo dobry wybór na pierwsze zeszyty z przygodami tej postaci. Gościnnie pojawia się Batman!

Daredevil: The Man Without a FearMega Marvel 2/95

Historia początków bohatera znanego obecnie chociażby z serialu dostępnego na Netflixie. Matt Murdock traci wzrok, ale pozostałe jego zmysły wyostrzają się w niezwykły sposób. Z czasem zostaje prawnikiem, ale prowadzi podwójne życie, bo poza pracą zakłada maskę i walczy ze złem. Scenariusz autorstwa Franka Millera a za rysunki odpowiedzialny jest John Romita Jr.

Punisher: War Zone – Punisher 3/93

Wydana w czerni i bieli na ponad 100. stronach historia autorstwa Chucka Dixona z rysunkami Johna Romity Jr. to komiks zdecydowanie dla starszego odbiorcy. Z resztą Punisher ze względu na swoje metody działania ogólnie nie powinien trafiać do młodych czytelników. Wystarczy wspomnieć, że w przeciwieństwie do większości bohaterów historii obrazkowych z reguły używa broni palnej. Po pewnym czasie wydawnictwo zaczęło publikować tę serię właśnie w formie czarno-białej i w większej niż liczył przeciętny komiks objętości.

Teenage Mutant Ninja Turtles 1/93

Pierwszy komiks z udziałem Wojowniczych Żółwi Ninja. Ta czwórka mutantów z Nowego Jorku różni się jednak od ich obrazu znanego z serialu telewizyjnego z przełomu lat 80 i 90. Są zdecydowanie mroczniejsze i bardziej brutalne. Mają też jednakowe opaski, chociaż tego prawie nie widać, bo wnętrze jest czarno-białe. Serię zamknięto już po zaledwie trzech numerach.

Aliens vs. PredatorWydanie Specjalne 3/94

Spotkanie dwóch niebezpiecznych gatunków znanych z kina. Tam jednak Xenomorfy i Yautja spotkały się dopiero w roku 2004. Komiks liczył aż 148 stron w kolorze. Jego wydanie było ciągle przekładane, ostatecznie jednak trafił do sprzedaży. Aktualnie planowane jest jego ponowne wydanie w języku polskim.

Fantastic Four: Heroes Reborn – Mega Marvel 1/98

To bardzo znany zespół. O jego przygodach powstało już nawet kilka filmów. Komiks opowiada o początkach Fantastycznej Czwórki w wersji Brandona Choi i Jima Lee. Warto zaznaczyć, że drugi z panów odwiedził Polskę by spotkać się z czytelnikami w roku 2017.

Zemsta Bane’a – Batman 2/95

Komiks, w którym Człowiek Nietoperz we własnej osobie pojawia się dopiero po kilkudziesięciu stronach. Tu najistotniejsze jest przedstawienie postaci tytułowego Bane’a, który później miał pokonać Batmana. Tak też z czasem się stało a pelerynę Batmana nosił ktoś inny. To długa historia a opowieść o jednym z najważniejszych wrogów Batmana, możemy poznać właśnie na kartach tego wydania. Bane znany jest także z filmów: „Batman i Robin”, „Mroczny Rycerz Powstaje” czy serialu animowanego emitowanego przed laty w polskiej telewizji. Scenariusz Chucka Dixon, rysunki Grahama Nolana.

Jan Lorek

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie