Wiemy, kto wystartuje do Rady Miasta Krakowa. Jest kilka niespodzianek!

Prezydent Jacek Majchrowski nie będzie startował do Rady Miasta, chcąc skupić się tylko na kampanii prezydenckiej – dowiedział się nieoficjalnie portal KRKnews. Dotarliśmy także do informacji, kto wystartuje ze wspólnej listy Platformy Obywatelskiej i Przyjaznego Krakowa.

Po kolejnym spotkaniu zespołu negocjacyjnego Platformy Obywatelskiej i klubu radnych Przyjaznego Krakowa znamy już pierwsze nazwiska które stworzą trzon wspólnej listy wyborczej do Rady Miasta Krakowa.

Okręg 1. Dzielnice: I Stare Miasto, II Grzegórzki, III Prądnik Czerwony

Listę otworzy szef struktur Platformy Obywatelskiej Dominik Jaśkowiec lub Małgorzata Jantos z Nowoczesnej. Drugi będzie Łukasz Wantuch, a tuż za nim najprawdopodobniej Jakub Łoginow, miejski aktywista. Natomiast na ostatnim miejscu zobaczymy Tomasza Darosa, przewodniczącego dzielnicy Stare Miasto.

Okręg 2. Dzielnice: IV Prądnik Biały, V Krowodrza

W kolejnym okręgu liderem listy będzie dyrektor Szpitala Jana Pawła II Anna Prokop-Staszecka. Na kolejnych miejsca znajdą się prezes Kolei Małopolskich i obecny radny, przewodniczący komisji planowania przestrzennego Grzegorz Stawowy i Elżbieta Bińczycka, związana z  Unia Europejskich Demokratów.

Okręg 3. Dzielnice: VI Bronowice, VII Zwierzyniec, VIII Dębniki

W okręgu nr 3 listę otworzy szef struktur regionalnych Platformy Obywatelskiej Aleksander Miszalski. Na kolejnym miejscu zobaczymy najprawdopodobniej Rafała Komarewicza, przewodniczącego Klubu Przyjazny Kraków. Listę zamknie Łukasz Maślona.

Okręg 4. Dzielnice: IX Borek Fałęcki  Łagiewniki, X Swoszowice, XI Podgórze Duchackie

Listę w kolejnym okręgu otworzy były sekretarz wojewódzki PO Jerzy Popiel, drugi będzie obecny radny klubu Przyjazny Kraków Adam Migdał. Na kolejnych miejscach zobaczymy Macieja Nazimka (przewodniczącego dzielnicy Swoszowice) i Michał Starobrata.

Najprawdopodobniej w swoim macierzystym okręgu nie wystartuje już Bogusław Kośmider, obecny przewodniczący Rady Miasta, który po wyborach przymierzany jest do funkcji Skarbnika Miasta Krakowa. Miałby zastąpić na stanowisku Lesława Fijała, który planuje odejść na emeryturę.

Okręg 5. Dzielnice: XII Bieżanów – Prokocim, XIII Podgórze

W tym okręgu listę otworzy Wojciech Wójtowicz. Druga ma być Grażyna Fijałkowska, a listę może zamknąć obecna radna Katarzyna Pabian.

Okręg 6. Dzielnice: XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVII Wzgórza Krzesławickie

W okręgu szóstym listę otworzy obecny radny klubu Przyjazny Kraków, były poseł SLD Kazimierz Chrzanowski. Tuż za nie będzie Wojciech Krzysztonek z Platformy. Na liście zobaczymy też Łukasza Sęka, radnego dzielnicy XII. Ostatnie miejsce przypadnie Markowi Hohenauerowi, byłemu przewodniczącemu dzielnicy i radnemu miasta.

Okręg 7. Dzielnice: XVI Bieńczyce, XVIII Nowa Huta

Wspólna listę w ostatnim okręgu do Rady Miasta otworzy Sławomir Pietrzyk z klubu prezydenckiego, dwójką będzie Teresa Kwiatkowska.

Majchrowski nie wystartuje

Na wczorajszym spotkaniu uzgodniono wstępnie podział pierwszych miejsc na wspólnych listach wyborczych według parytetu: po trzy jedynki Platforma Obywatelska i klub Przyjazny Kraków, jedna dla Nowoczesnej. Tej ostatniej nie ma na powyższej liście (z wyjątkiem obecnej radnej Małgorzaty Janos), gdyż partia nie wskazała jeszcze swoich kandydatów, a jej przewodniczący w Małopolsce będzie najprawdopodobniej otwierał listę Kolacji Obywatelskiej do Sejmiku Województwa Małopolskiego w Krakowie. Nowoczesna może liczyć na pierwsze miejsce do Rady Miasta Krakowa w okręgu nr 1.

Na dziś obecny prezydent Jacek Majchrowski nie będzie startował do Rady Miasta, chcąc skupić się tylko na kampanii prezydenckiej.

Klaruje się też ostatecznie nazwa wspólnej listy, pod którą wystartują powyżsi kandydaci. Będzie to Komitet Wyborczy Wyborców Jacka Majchrowskiego – Koalicja Obywatelska.

Kogo wystawi PiS?

Zupełnie inaczej wygląda proces budowania list wyborczych w Prawie i Sprawiedliwości. W tej formacji dużo mniejszą wagę przykłada się do konkretnych nazwisk, gdyż wyborcy tej partii w większości przypadków głosują na „szyld”.

Dlatego proces układania list Zjednoczonej Prawicy jest dopiero w początkowej fazie.

W okręgu 1 o najwyższe miejsce na liście  walczą radny Łukasz Słoniowski z radnym Adamem Kalitą. W kolejnym okręgu jedynką będzie Bolesław Kosior, a na miejscu drugim zobaczymy Agatę Tatarę (z Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry) Listę PiS-u w „trójce” otworzy Mirosław Gilarski. Nie ma na razie pewnych kandydatów w okręgach 4 i 5.

Listę Zjednoczonej Prawicy w okręgu nr 6 otworzy najbardziej rozpoznawalny i aktywny radny PiS-u Michał Drewnicki, niekwestionowana twarz kampanii samorządowej tej partii w Krakowie. Dwójkę ma zagwarantowaną Stanisław Zięba.

W okręg 7 jedynką będzie związany, nie tylko politycznie z ministrem Andrzejem Adamczykiem, radny Włodzimierz Pietrus.

Pewną jedynkę ma zagwarantowaną też Mariusz Kękuś (Porozumienie Jarosława Gowina), ale na razie nie ustalono parytetu pomiędzy PiS-em, Solidarną Polską i Porozumieniem, więc nie jest przypisany on do żadnej listy. Wiadomo jednak, że jest on kandydatem na wiceprezydenta Krakowa po zwycięstwie Małgorzaty Wassermann.

Z kolei jednej z najbardziej kontrowersyjnych miejskich radnych, Tomasz Urynowicz, dostanie wysokie miejsce na liście do Sejmiku Województwa Małopolskiego i najprawdopodobniej – w przepadku zwycięstwa PiS-u – obejmie funkcję jednego z marszałków.

Na razie wiele wskazuje też na to, że radni związani z Ryszardem Terleckim mogą mieć niższe miejsca na krakowskich listach, ponieważ zdecydowanie większy wpływ na ich układanie będzie miała kandydatka na prezydenta Małgorzata Wassermann.

Poza tym Zjednoczona Prawica może mieć jeszcze jeden poważny problem. Jeśli potwierdzi się informacja o wspólnej liście KKW Jacka Majchrowskiego i Koalicji Obywatelskiej to może mieć ona bezwzględną większość w Radzie Miasta Krakowa i zepchnie PiS do głębokiej opozycji.

Kazimierz Krakowski

fot. Paweł Krawczyk/krakow.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie