Wirusolog z Krakowa o szczepionce na koronawirusa. „Nie zwalnia nas z odpowiedzialności”

Profesor Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ wypowiedział się na antenie Radia Kraków na temat szczepionki na koronawirusa, o której jest głośno w mediach.

Przypomnijmy, że w poniedziałek amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że rozwijany przez niego projekt (we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE) szczepionki przeciwko COVID-19 ma ponad 90 procent skuteczności.

Profesor Pyrć nie jest tak entuzjastyczny. Podkreślił na antenie Radia Kraków, że szczepionka jest daleka od zatwierdzenia, a do wiadomości publicznej podano jedynie wstępne wyniki trzeciej fazy badań klinicznych, które są „obiecujące”.

– Trzeba pamiętać o tym, że w tym momencie nie możemy w 100% polegać na szczepionce. Jeśli ona się pojawi, zmieni zasady gry na jesień przyszłego roku. Nie zwalnia nas to z odpowiedzialności za codzienność, co się wydarzy w najbliższym czasie. Teraz sytuacja w Polsce jest dosyć trudna – powiedział profesor na antenie Radia Kraków.

Gdyby szczepionkę zatwierdzono, firma Pfizer miałaby do końca roku wyprodukować 50 milionów dawek szczepionki, a w 2021 roku liczba ta może wzrosnąć do 1,3 miliarda dawek.

(ko)

Najnowsze

Co w Krakowie