Wisława Szymborska będzie miała „swój” tramwaj

Od poniedziałku po Krakowie będzie można podróżować Tramwajem Szymborskiej.  Na linii numer 8 pojawi się tramwaj, który będzie promował Rok Szymborskiej. Poetyckim środkiem komunikacji będzie można podróżować przez cały rok dzięki współpracy MPK SA w Krakowie i Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Grafika, która ozdobi tramwaj, została przygotowana przez Piotra Deptę-Kleśtę, projektanta graficznego, ilustratora, finalistę 13. Artystycznej podróży Hestii, autora oficjalnego plakatu Roku Szymborskiej. Projekt zawiera elementy jubileuszowego plakatu, fragmenty wyklejanek – kolaży, które dla przyjaciół tworzyła Wisława Szymborska oraz cytat z wiersza „Przemówienie w biurze znalezionych rzeczy”.

„Wsiadając do urodzinowego tramwaju Szymborskiej, kursującego na linii nr 8, będzie można zatrzymać się przy ul. Krupniczej 22 – przy legendarnym Domu Literatów, dotrzeć do Parku Szymborskiej przy ul. Karmelickiej, który zostanie otwarty 2 lipca – w dniu urodzin poetki, minąć budynek Biprostalu – od którego wzięła nazwę poetycka Grupa Biprostal, którą w latach 70. tworzyli intelektualiści mieszkający w pobliżu: Wisława Szymborska, Ewa Lipska, Marta Wyka, Joanna Salamon, Barbara Czałczyńska, Kornel Filipowicz oraz Adam Włodek czy Stanisław Balbus, a także w pobliże ul. Piastowskiej, gdzie znajduje się ostatnie mieszkanie Szymborskiej i gdzie dziś jej Fundacja organizuje rezydencje literackie dla ludzi pióra” – zapowiada Fundacji Wisławy Szymborskiej.

W dniu 2 lipca 2023 roku obchodzić będziemy setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej, wybitnej polskiej poetki i noblistki. Setna rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej stanowi okazję do uhonorowania i upamiętnienia jednej z najważniejszych postaci polskiej literatury. Z tej okazji Senat RP postanowił uczcić jej pamięć, ogłaszając Szymborską patronką roku 2023

Wisława Szymborska przez całe swoje życie była związana z Krakowem i kulturą tego miasta. W najbliższych miesiącach szczególnie mocno będzie obecna w krakowskiej kulturze. Planowane są nowe wydania jej wierszy i korespondencji, które wprowadzą ją na nowo do literackiego świata. Wiersze Wisławy Szymborskiej zagoszczą również na jednym z najważniejszych krakowskich festiwali – Wiankach. Jej słowa będą towarzyszyć uroczystościom i podkreślać wyjątkowy charakter tego wydarzenia.
Aby upamiętnić tę wyjątkową rocznicę, na rynku pojawi się odzież z cytatami 
W dniu urodzin poetki  zostanie otwarty park jej imienia przy ulicy Karmelickiej.  W sąsiedztwie parku powstaje również mural poświęcony noblistce.

Szymborska będzie miała w Krakowie swój mural

 

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie