„Witaj Maj, piękny Maj!” Obchody Święta 3 Maja w Krakowie [zdjęcia]

fot. MUW

Konstytucja 3 maja… Pierwsza w Europie i druga na świecie… Dziś zaliczana do Znaków Dziedzictwa Europejskiego… W 1791 roku niewątpliwie wyprzedzała swój czas i – jak mówił dziś w swoim przemówieniu wojewoda małopolski Józef Pilch – była dowodem, że jesteśmy narodem, który chce bronić swego domu, chce go odbudowywać i budować według swoich reguł, suwerennie i mądrze. Kraków obchodził dziś 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Czynu Zbrojnego na Powiślu. Następnie w Katedrze Wawelskiej odbyła się uroczysta msza święta. Po jej zakończeniu ze Wzgórza Wawelskiego ruszył pochód, który zatrzymał się na placu Matejki. Pod drodze – pod Krzyżem Katyńskim na placu Ojca Adama Studzińskiego – złożono kwiaty od społeczności Krakowa i Małopolski.

„Witaj Maj, piękny Maj!” w Krakowie

Podczas uroczystości na placu Matejki wojewoda małopolski Józef Pilch wręczył akty nabycia obywatelstwa polskiego oraz przekazał odznaczenia państwowe. Akty nabycia obywatelstwa polskiego otrzymało 9 osób, w tym 1 dziecko.

Wojewoda Józef Pilch wręcza akty nabycia obywatelstwa

Nowi obywatele pochodzą m.in. z Białorusi, Brazylii, Kazachstanu, Rosji, Ukrainy, Włoch. Są wśród nich piłkarz krakowskiego klubu, ukraińska rodzina polskiego pochodzenia aktualnie mieszkająca w Tarnowie oraz strażak z Makocic, który do Polski przyjechał w 1993 roku. Osoby te uzyskały obywatelstwo polskie na mocy postanowienia Prezydenta RP lub decyzji Wojewody Małopolskiego uznającej za obywatela polskiego.

Obchody 3 Maja w Krakowie

– W każdej budowie najważniejsze są silne fundamenty. Takie, którego nie pokona żadna zawierucha dziejowa. Czyż fundamentami naszej przyszłości nie są: dobra oświata, dobre i sprawiedliwe prawo, państwo, które nie dzieli obywateli na lepszych i gorszych, ale chce wszystkich traktować tak samo? I wreszcie rząd, który intensywnie pracuje na rzecz przyszłości kraju, a nie prywatnych interesów. Rząd, który nie boi się mówić swoim głosem, który nie naśladując nikogo, jasno wyraża swoje dążenia i aspiracje! Czyż nie są to fundamenty, na których solidarnie i zgodnie powinniśmy budować ten nasz wspólny dom, któremu na imię Polska? – mówił dziś wojewoda Józef Pilch.

Obchody 3 Maja w Krakowie

Obchody Święta Narodowego 3 Maja przypominają też o fundamentach polskiej tożsamości narodowej. Jak podkreślił wojewoda: – Trzeba nam dumy z naszych dziejów, z naszej historii, z naszego miejsca w Europie. Trzeba nam solidarności i budowania wspólnoty! Trzeba powtarzać te – jakże proste, a jakże ważne – słowa świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego: WARTO BYĆ POLAKIEM! Warto być dumnym z naszej BIAŁO-CZERWONEJ!

Obchody 3 Maja w Krakowie

(ip)

Zdjęcia: Małopolski Urząd Wojewódzki

Zobacz także