Witalij Kliczko w Krakowie. Podziękował za opiekę nad ukraińskimi uchodźcami w Krakowie (ZDJĘCIA)

Mer Kijowa Witalij Kliczko spotkał się w środę w Krakowie z prezydentem miasta Jackiem Majchrowskim. Witalij Kliczko podziękował Jackowi Majchrowskiemu za opiekę nad ukraińskimi uchodźcami w Krakowie oraz pomoc, którą Kraków udzielał i wciąż udziela kijowianom od początku wojny. Dzisiejsza wizyta była pierwszym oficjalnym spotkaniem Majchrowskiego i Kliczko w Krakowie.

 –  W pierwszej kolejności podziękowałem panu prezydentowi za pomoc, jaką Kraków i krakowianie świadczy Ukrainie i w szczególności miastu Kijów. Jesteśmy miastami bliźniaczymi. Podkreśliłem to, że Polska jest największym przyjacielem Ukrainy, największym też adwokatem Ukrainy na i jej interesów na arenie międzynarodowej. Jest to bardzo ważne dla nas w tych ciężkich czasach. Sytuacja jest bardzo trudna. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że Rosja nie akceptuje niepodległości i niezależności Ukrainy. Chcą zagarnąć nasze tereny, nasz kraj, a my robimy wszystko, co w naszej mocy, by do tego nie dopuścić. Walczymy o swoją europejską i światową przyszłość — powiedział mer Kijowa.

Rządzący w Kijowie od 2015 roku Witalij Kliczko jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ukraińskich polityków. Dla pracy na rzecz stolicy Ukrainy porzucił on karierę sportową. W przeszłości był utytułowanym bokserem, mistrzem świata wagi ciężkiej. Podczas spotkania Witalij Kliczko opowiedział prezydentowi o aktualnej sytuacji w Ukrainie i jej stolicy.

 – W ciągu ostatnich 12 miesięcy – mówił Kliczko – kijowianie słyszeli alarmy przeciwlotnicze 1000 razy i spędzili prawie miesiąc czasu w schronach. Chociaż przez Kijów nie przebiega linia frontu, w wyniku rosyjskich ostrzałów różnymi pociskami i dronami w stolicy Ukrainy zniszczono ponad 800 budynków – wyliczał Kliczko.

W uznaniu zasług Prezydenta Miasta Krakowa na tym polu, Jacek Majchrowski został uhonorowany medalem „Za wspieranie obrony Kijowa”, nadawanym przez Radę Miasta Kijowa. Mer Kijowa przekazał także na ręce prezydenta specjalne dyplomy, przygotowane dla pracowników UMK, którzy od lat byli zaangażowani w kreowanie i koordynowanie współpracy bilateralnej Krakowa i Kijowa.

 – Mamy świadomość, że bez naszego wsparcia w wielu dziedzinach, Ukraina nie mogłaby i nie będzie się mogła bronić przed Rosją – mówił podczas spotkania Jacek Majchrowski. 

Ważnym punktem spotkania było podsumowanie ubiegłorocznego jubileuszu 30-lecia współpracy Krakowa i Kijowa na zasadach miast bliźniaczych. Chcąc uczcić tę ważną rocznicę, jak również w symbolicznym geście solidarności z partnerami ze stolicy Ukrainy, Jacek Majchrowski przekazał Witalijowi Kłyczko sygnowaną rzeźbę „Smok” Bronisława Chromego – autora słynnego „Smoka Wawelskiego”, który stoi pod Wzgórzem Wawelskim od 1972 r. Rzeźba, która stanie na stałe w Kijowskim Klastrze Kultury „Kraków” (dawnym kinie „Kraków” w Kijowie) będzie przypominać o dekadach owocnej współpracy i przyjaźni miast. Umowa darowizny rzeźby została podpisana podczas spotkania.

fot. Piotr Wojnarowski 

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie