Wizyta w Krakowie – co koniecznie musisz zobaczyć w Mieście Królów?

Kraków to jedno z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów polskich miast. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród Polaków, jak i gości zza granicy. Miasto Królów ma bowiem wszystkim naprawdę wiele do zaoferowania. Warto jednak sprawdzić, zanim odwiedzimy Kraków co zobaczyć w tym mieście.

Kraków co zobaczyć podczas zwiedzania – najważniejsze zabytki i atrakcje Miasta Królów

Wiele osób wybierając się do Krakowa planuje swój pobyt na kilka dni. Często chcielibyśmy także zwiedzić miasto w czasie weekendu. Warto mieć jednak świadomość, że przez tak krótki czas z pewnością nie uda nam się odwiedzić wszystkich zabytków i wartych zobaczenia miejsc w Krakowie. Możemy jednak tak zaplanować nasze zwiedzanie stolicy Małopolski, aby zobaczyć to, co najważniejsze. Sprawdźmy odwiedzając Kraków co zobaczyć w tym mieście!

Rynek Główny w Krakowie i kościół Mariacki

Bez odwiedzenia Rynka Głównego nie możemy mówić, że byliśmy w Krakowie! Jest to bowiem samo serce miasta oraz miejsce, w którym zlokalizowane są najważniejsze krakowskie zabytki. Na Rynku Głównym będziemy mieli także okazję obejrzeć z zewnątrz i wejść do środka kościoła Mariackiego, a jeśli uda nam się pojawić na nim przed południem, posłuchać także najsłynniejszego polskiego hejnału granego punktualnie o godzinie 12 na wieży Mariackiej.

Wchodząc do wnętrza katedry koniecznie zwróćmy uwagę na ołtarz Wita Stwosza. Oglądając to arcydzieło norymberskiego rzeźbiarza przyjrzyjmy się rzeźbom postaci. Z pewnością zachwyci nas bowiem niezwykły realizm, z jakim artysta oddał wizerunki ludzi. Warto wiedzieć, że „modelami” Wita Stwosza byli współcześni mu mieszkańcy Krakowa, których wizerunki na wieki zostały uwiecznione w ołtarzu.

Kraków i wzgórze wawelskie

Wzgórze Wawel to kolejny punkt na mapie Krakowa, którego nie można ominąć. Wapienne wzgórze wawelskie jest położone nad Wisłą, w samym sercu Krakowa. To na nim przed wieloma wiekami powstała osada, która następnie rozrosła się w miasto i stolicę Polski, którą Kraków pozostawał do XVII w. Wzgórze Wawel był ośrodkiem władzy książęcej, królewskiej, biskupiej. Na wzgórzu znajduje się także Zamek Królewski oraz kompleks budowli zamkowych i sakralnych, które każdy zwiedzający Kraków powinien koniecznie zobaczyć i zwiedzić.

Podczas zwiedzania Wawelu nie zapominajmy także, aby zejść nad Wisłę i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy rzeźbie Smoka Wawelskiego, który jest swoistą wizytówką Krakowa. Warto także zdecydować się na zwiedzanie Smoczej Jamy, z której wyjście znajduje się bezpośrednio za rzeźbą. Do kompleksu jaskiń wejdziemy na wzgórzu, za basztą Złodziejską.

Centrum Szkła i Ceramiki w Krakowie

Krakowskie Centrum Szkła i Ceramiki to doskonała propozycja dla osób zafascynowanych rzemiosłem oraz ciekawych procesu powstawania szkła. W miejscu dzisiejszego Centrum Szkła i Ceramiki dawniej działała znana w całej Polsce huta szkła, która została zamknięta pod koniec lat 90-tych XX w.

Turyści dziś mają okazję obejrzenia wystawy „Szkło w Krakowie” oraz poznania historii szkła i jego produkcji. Na wystawie możemy podziwiać narzędzia, które dawniej wykorzystywano w procesie wytwarzania szkła, zabytkowe szklane naczynia oraz szkła artystyczne, które zostały wyprodukowane po wojnie. Na szczególną uwagę zasługują także pokazy ręcznego formowania szkła, w których możemy wziąć udział.

Kraków co zobaczyć – Krakow.travel

To oczywiście tylko wybrane atrakcje, które dla odwiedzających go turystów przygotował Kraków. Jego bogata historia, kultura oraz tradycja sprawiają, że jest to idealne miejsce na aktywne spędzenie weekendu.

/artykuł sponsorowany/

Najnowsze

Co w Krakowie