Władysław Kosiniak Kamysz: wybory samorządowe odbędą się jesienią 2023, a nie wiosną 2024

Musisz przeczytać

Wybory samorządowe tak naprawdę odbędą się jesienią 2023 roku – powiedział w Krakowie lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jego zdaniem to przyszłoroczne wybory parlamentarne zdecydują o tym, jak będą wyglądały samorządy. Według posła PSL, jeśli przegrają te wybory siły wspierające samorządy, to wybory wiosną 2024 roku nie będą już miały większego znaczenia.

Poseł Władysław Kosiniak Kamysz uczestniczył w poniedziałek, 21 listopada 2021 roku, w konwencji Ruchu Odnowy Samorządu Małopolskiego. To podczas tego spotkania lider ludowców przekonywał, że los samorządu lokalnego zależy od wyników wyborów parlamentarnych, które odbędą się jesienią przyszłego roku. Według posła Kosiniaka-Kamysza, jeżeli siły prosamorządowe przegrają te wybory, to obecna ekipa rządowa będzie dalej dążyć do centralizacji władzy i osłabienie samorządności lokalnej.

W poniedziałek 21 listopada 2022 roku, w sali obrad Urzędu Miasta Krakowa, działalność zainaugurował Ruch Odnowy Samorządu Małopolskiego. To inicjatywa, w którą zaangażowali się przede wszystkim posłowie Władysław Kosiniak-Kamysz (Polskie Stronnictwo Ludowe) i Ireneusz Raś (Centrum dla Polski). Z ramienia Lewicy w gronie inicjatorów jest Ryszard Śmiałek (Fundacja na Rzecz Socjalnej Demokracji), ruch firmuje również przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz (prezydencki klub Przyjazny Kraków, ale też – co istotne – Polska 2050 Szymona Hołowni), choć na samej konwencji się nie pojawił. Swoją twarz dał nowemu ruchowi prezydent Jacek Majchrowski.

Na pierwszej konwencji w krakowskim magistracie pojawili się przede wszystkim politycy PSL i lewicy. Wśród nich radni małopolskiego sejmiku, wójtowie i radni małopolskich gmin. Spotkanie poświęcone było roli i finansowaniu samorządów, które Ruch Odnowy Samorządu Małopolskiego ma bronić, który ma zabiegać o właściwe finansow Fanie jego zadań i strać zapobiegać dalszej centralizacji państwa. Dlatego inicjatorzy podpisali deklarację „Porozumienie Małopolskie”, które mówi o zaufaniu samorządom, oddaniu im zabranych przez rząd pieniędzy, dzieleniu się władzą z organizacjami pozarządowymi oraz stworzeniu Funduszu Rozwoju Polski Lokalnej.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca