Wojewoda Ćwik przegrał w sądzie z radą miasta! Czy będzie program edukacji seksualnej?

Dominik Jaśkowiec / fot. archiwum

Wojewoda Piotr Ćwik przegrał rozprawę w sądzie z radą miasta. Przedmiotem sprawy była uchwała dotycząca edukacji seksualnej, która została wyrzucona do kosza przez Ćwika. Część radnych ma więc powód do świętowania.

– Bardzo się cieszę, że sąd stanął po stronie Rady Miasta Krakowa. To ważna rzecz, bo w tych wszystkich uchwałach, które radni przyjmują, tak naprawdę zawsze chodzi o postulaty zgłaszane przez mieszkańców i aby wyjść na przeciw oczekiwaniom krakowian. To są wszystko rzeczy zgłaszane nam przez mieszkańców – mówi KRKnews.pl Dominik Jaśkowiec, przewodniczący rady miasta. 

Uchwała zakładała stworzenie na terenie Krakowa programu informacyjnego i edukacyjnego dla nastolatek z zakresu profilaktyki ciąż oraz chorób przenoszonych drogą płciową. 

– Mamy tutaj przypadek uchwały, która dotyczy wprowadzenia w Krakowie programu edukacji seksualnej. Wszyscy dobrze wiemy, że z przyczyn ideologicznych wojewoda ją zawetował. Sąd stwierdził, że Rada Miasta Krakowa ma prawo zobowiązać prezydenta do tworzenia tego typu programów. To jest istotne orzeczenie, które daje nadzieję na to, że samorządy mogą reprezentować mieszkańców i mogą być niezależne w myśleniu i działaniu od rządu – dodaje Jaśkowiec. 

js

Zobacz także