Czy zmiany w uchwale antysmogowej zostaną uchylone? Wojewoda sugeruje, co zrobi

Musisz przeczytać

Na początku listopada wojewoda małopolski musi zdecydować o ważności bądź nieważności zmian w uchwale antysmogowej. Przypomnijmy, że chodzi o wydłużenie terminu na likwidacje kopciuchów. W porannej rozmowie w radiu Kraków wojewoda Łukasz Kmita zasugerował, jaką podejmie decyzję.

Wojewoda był pytany, kiedy poznamy decyzję w sprawie zmian w uchwale antysmogowej dla Małopolski. Łukasz Kmita dostaje monity, m.in. od prezydenta Krakowa i radnych, by przyjrzał się sposobowi uchwalenia zmian. Nawet prowadzący obrad przewodniczący sejmiku Jan Tadeusz Duda przyznał, że w trakcie sesji zostały popełnione błędy, ale jego zdaniem nie miały one znaczenia. Według opozycji wręcz przeciwnie – to powód do uchylenia uchwały. Inne zastrzeżenia to przyjęcia zmian innych niż konsultowano (termin na likwidację kopciuchów wydłużono nie o rok, a o 1,5 roku) i niezgodność zmian z programem ochrony powietrza, a także nieprawidłowo przeprowadzone konsultacje.

Wojewoda ma czas do 2 listopada na uwzględnienie lub odrzucenie tych zastrzeżeń. – Prezydent Krakowa ma zastrzeżenia do procedowania uchwały. Samorząd może podejmować uchwały, jak mieszczą się w granicach prawa. Każdy samorząd musi zrobić konsultacje społeczne we właściwy sposób. Koniec października, początek listopada to poznamy. Moja opinia jest taka, że w wyjątkowej sytuacji te zmiany są niestety niezbędne, żeby zima była względnie spokojna – powiedział w Radiu Kraków wojewoda Łukasz Kmita. Jego opinia to wyraźna sugestia, że uchwały sejmiku raczej nie uchyli.

Przeciwnikom zmian pozostanie wtedy skarga do sądu administracyjnego. A tu rozstrzygnięcie może być zupełnie inne. Ono nie zmieni tego, że tej zimy kopciuchy będą dymić, ale jeśli wyrok zapadnie przed następnym sezonem grzewczych, posiadacze bezklasowych pieców węglowych nie będą mogli w nich palić.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca