Wpadka Cracovii. Pochwalili się tytułem, który zdobyła… Wisła

fot. DrabikPany via Foter.com

Ten wpis zniknął z Twittera bardzo szybko, ale niektórzy zdążyli zareagować. Ktoś obsługujący konto Cracovii napisał, że tytuł mistrza Polski w 1927 roku zdobyły Pasy. Pomylił się, bo Pasy do rozgrywek nawet nie przystąpiły.

1927 to był pierwszy rok obowiązywania Ligi Polskiej. Cracovia, jako jeden z najsilniejszych klubów w Polsce została zaproszona, ale odmówiła. Skorzystała na tym Jutrzenka Kraków, która zajęła miejsce Pasów w lidze. Pierwszy, historyczny tytuł zdobyła Wisła, która w drodze po mistrzostwo rozbijała kolejnych rywali. Niektórzy psioczyli na styl, ale wyniki robiły wrażenie (choćby 15:0 z TKS Toruń).

„To też dziś, kiedy Wisła jest bezsprzecznie najlepszym polskim klubem piłkarskim, możemy system jej pracy postawić za wzór zarówno czołowym klubom ligowym jak i c-klasowym drużynom, które w tornistrach żołnierskich noszą dziś jeszcze głęboko ukrytą buławę mistrzów polskich” – napisał „Przegląd Sportowy” w podsumowaniu sezonu.

Sezon później Cracovia przystąpiła już do rozgrywek, ale zeszłoroczny błąd kosztował Kraków utratę… siedziby PZPN. Bunt Cracovii sprawił, że piłkarska centrala została przeniesiona do Warszawy, a przywódca buntu prezes Pasów dr Edward Cetnarowski stracił posadę prezesa PZPN.

W 1928 Cracovia w rozgrywkach wzięła udział, ale znów musiała przełknąć gorzką pigułkę, bo Wisła zdołała obronić tytuł mistrzowski.

Teraz w krakowskim klubie komuś coś się pokiełbasiło, a natychmiastową ripostę przygotował Adler – maskotka Ruchu Chorzów.

fot. Twitter

(wm)

fot. DrabikPany via Foter.com

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz także