Wpłynęło wiele zgłoszeń… Oto laureaci konkursu „Kraków bez barier”

fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

To im należą się wielkie brawa za pomoc niepełnosprawnym… Poznaliśmy tegorocznych laureatów konkursu „Kraków bez barier”. 

Do tegorocznej edycji wpłynęło ponad 50 zgłoszeń. W pięciu konkursowych kategoriach przyznano osiem nagród głównych i dziewięć wyróżnień.

Kategoria „Budownictwo dostępne” – podzielona na trzy obszary:

  • w obszarze „obiekty użyteczności publicznej” zwycięzcą zostało Dzielnicowe Centrum Sportu i Rekreacji Com-Com Zone Na Kozłówce, a wyróżnienia otrzymali Klub Osiedlowy K2O na Osiedlu Wizjonerów oraz Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”,
  • w obszarze „przestrzeń publiczna” zwyciężyło „Mieszkaj w Mieście – Osiedle Wizjonerów”, a wyróżnienie otrzymał ciąg ulic Królewskiej, Podchorążych, Bronowickiej,
  • w obszarze „obiekty i przestrzenie zabytkowe” nagrodzono Muzeum Książąt Czartoryskich.

W kategorii „Innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze” wyróżnienie otrzymało Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki za wprowadzenie technologii Nawigacja Głosowa Osób Zależnych NGOZ.

Kategoria „Projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami” została podzielona na dwa obszary:

  • w obszarze „projekty społeczne” zwyciężyła kampania społeczna „#Mamy Wiele Do Powiedzenia”, a wyróżnieniami uhonorowani zostali „Klub rodzica z dzieckiem do lat 3 o specjalnych potrzebach rozwojowych” i projekt „Zamigaj MEK – znak migowy dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie”,
  • w obszarze „wydarzenia społeczne” przyznano dwie nagrody główne i dwa wyróżnienia; nagrodzono „Halloween Party 2019” oraz akcję „Lato w mieście. Półkolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami”, wyróżnienia z kolei przyznano dla inicjatywy „Human Week – I Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego” oraz tłumaczenia na Polski Język Migowy hymnu Klubu Wisły Kraków przed meczem ekstraklasy.

W kategorii „Osobowość roku” zwycięzcą i tym samym zdobywcą statuetki Herkulesa został Paweł Kękuś – za twórczość literacką, działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz inspirowanie swoją postawą.

Natomiast tytuł najlepszej firmy wspierającej Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem (ostatnia z konkursowych kategorii) i statuetka „Hermesa” za najbardziej efektywne wsparcie rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem oraz dodatkowe inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami powędrowały do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W tej kategorii wyróżnieniem uhonorowany został Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie.

– Serdecznie gratuluję zwycięzcom oraz wyróżnionym. Uczestnikom i laureatom naszego konkursu,  gorąco dziękuję za działania, które unowocześniają nasze miasto, inspirują i pomagają tworzyć dobre wzorce. Serdecznie dziękuję również organizacjom pozarządowym reprezentującym środowiska osób niepełnosprawnych. Zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach, to w dużej mierze Państwa zasługa. Bez Państwa udziału, budowanie „Krakowa bez barier” nie byłoby łatwe – powiedział prezydent Jacek Majchrowski.

ip

Zobacz także